THKP-C'nin kurucularından Oktay Etiman son yolculuğuna uğurlandı

68 kuşağının sembol isimlerinden yazar, çevirmen ve yayıncı Oktay Etiman’ın cenazesi, Ankara'da düzenlenen cenaze töreninin ardından Karşıyaka Mezarlığı’na defnedildi.

THKP-C'nin kurucularından Oktay Etiman son yolculuğuna uğurlandı

THKP-C’nin kurucularından, yazar, çevirmen ve yayıncı Oktay Etiman, 5 Ekim’de hayatını kaybetmişti. 

Oktay Etiman'ın cenazesi Ankara'da, Kocatepe Camii'nde düzenlenen cenaze töreninin ardından Karşıyaka Mezarlığı'nda defnedildi. 

Törene milletvekillerinin yanı sıra birçok dernek, sivil toplum örgütü, parti temsilcisi ve yurttaş katıldı.

Cenazede konuşan THKP-C davasından mücadele arkadaşlarından Mustafa Kemal Kaçaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

''Mahir, Deniz ve İbrahim'in öncülüğünü yaptığı 71 direnişinde ifadesini bulan Kahramanlar çağının önemli bir neferiydi. 71 direninişin yarattığı isyan, direniş ve dayanışma geleneğinin bugünlere taşınmasında Oktay'ın özel bir yeri vardır.''

''Oktay yiğit bir devrimciydi'' diyen Kaçaroğlu, ''Dev Genç'in ihtilalci bir nitelik kazanmasında ve Türkiye Sosyalist Hareket'inin militanlaşmasında Oktay'ın özel bir rolü vardır. Yaşamı boyunca devrimci duruşunu bozmamış işkencelerde bir kelime dahi etmemiştir'' dedi.

 HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ise şu ifadeleri kullandı:

''Burada bizim kuşağımızın yüz akını, cesaret abidesini uğurluyoruz. Tek üzüntüm Etiman’ı kaybetmek değil. Her şeye inat devrimci kalma duygusunu taşıyan nadir, insanlardan birini daha kaybettiğimiz için üzgünüz.''

“Oktay çok ağır işkencelerden geçti ancak hiç bir zaman başını eğmedi” diyen Kürkçü, “Ancak o hiç kendini anlatmadı, mütevaziliğini hiçbir zaman kaybetmedi. Oktay ile birlikte yaşamak, mücadele etmek onurdur. Şimdi ondan ayrılıyoruz ama anısı kuşaklar boyu yaşayacak” diye konuştu.

Tören, Enternasyonal, Gündoğdu ve Dev-Genç marşlarının okunmasının ardından son buldu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler