TGS’den engellemelere tepki: Her kurumun tehdit altında olduğu tescillendi

TGS, aralarında bianet, ETHA ve Gazete Fersude’nin de olduğu 136 haber sitesi ile sosyal medya hesabına erişim engeliyle ilgili açıklama yayınladı.

TGS’den engellemelere tepki: Her kurumun tehdit altında olduğu tescillendi

TGS, aralarında bianet, ETHA ve Gazete Fersude’nin de olduğu 136 haber sitesi ile sosyal medya hesabına erişim engeliyle ilgili açıklama yayınladı. Açıklamada kararın ‘adalet duygusundan ziyade hesaplaşma duygusu’ ile alındığı vurgulandı ve “Baskıyı meslek edinenlere karşı mesleğimizi savunacağız” denildi.

Jandarma Genel Komutanlığı’nın talebi üzerine aralarında bianet, ETHA ve Gazete Fersude’nin de olduğu 136 haber sitesi ile Twitter ve Facebook adreslerine erişim engeli kararına Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) tepki gösterdi.

Yazılı bir açıklama yapan sendika, kararda “suç işlenmesinin engellenmesi” diye bir gerekçenin öne sürüldüğünü hatırlatarak, “Bu kararın hukukta hiçbir yeri yoktur” dedi.

Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi:

“Demokrasiyi, ifade özgürlüğünü içine sindiremeyenlerin ilk akıllarına gelen şey yıllardır sansür ve halkın haber alma hakkına saldırı olmaktadır.

Somut veriler yerine gerçeklikten uzak iddialara dayanan bu karar ile Türkiye’de zaten yerlerde sürünen ifade özgürlüğü, bir yara daha almıştır.

Hukukun en temel ilkeleri yok sayılarak alınan bu kararla birlikte ‘birilerinin hoşuna gitmeyen şeyler yazan’ her kurumun tehdit altında olduğu tescillenmiştir.

Söz konusu karar adalet duygusundan ziyade hesaplaşma duygusunu akıllara getirmektedir. Ortada işlenen bir suç yoktur, suç teşkil eden bir haber, içerik veya paylaşım yoktur. Ancak binlerce insanın takip ettiği Bianet gibi haber siteleri de dahil olmak üzere engel kararı verilmiştir.

19 yıldır halka doğru haberi ulaştırmaya çalışan Bianet başta olmak üzere kamuoyunu bilgilendirme amacı taşıyan hiçbir haber mecrası bu şekilde cezalandırılamaz. Bu yüzden derhal engelleme kararı kaldırılmalıdır.

Basın özgürlüğünün bir ülkenin sosyal ve ekonomik gelişiminin temellerinden bir tanesi olduğunu düşünürsek bu kararı verenler ülkeye de ciddi zarar vermektedir.

Kurulduğu günden bu yana gazetecilerin mesleki haklarını korumayı ve ifade özgürlüklerine sahip çıkmayı ilke haline getiren Türkiye Gazeteciler Sendikası, bu karara karşı her türlü meşru ve hukuki mücadeleyi yürütecektir.

Basın özgürlüğünün birilerinin iki dudağının arasında olmadığını herkesin çok iyi bilmesi gerekmektedir.”

(Gazete Karınca)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler