‘Terzi Fikri’nin oğlu Naci Sönmez: HDP bölünmemenin garantisidir

SEÇTİKLERİMİZ- Serkan Alan’ın Naci Sönmez ile söyleşisi: HDP’nin 4. Olağan Kongresi sonrası belirlenen yeni MYK’da Ekoloji Komisyonu'ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Naci Sönmez oldu. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nde uzun yıllardır sözcülük yapan Sönmez, HDP’de görev almasının gerekçelerini anlattı.

‘Terzi Fikri’nin oğlu Naci Sönmez: HDP bölünmemenin garantisidir

 

HDP, 4. Olağan Büyük Kongresi’nin ardından, partinin eş genel başkanlarla birlikte 31 kişiden oluşan yeni Merkez Yürütme Kurulu’nu belirleyerek, görev dağılımını yaptı. Yeni yönetimde Türkiye siyasal hayatında önemli bir yerel yönetim deneyimi olarak hafızalara kazınan Fatsa’da Belediye Başkanlığı yapmış “Terzi Fikri” lakaplı Fikri Sönmez’in oğlu Naci Sönmez, HDP Ekoloji Komisyonu’ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi.

Uzun yıllar Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin eş sözcülüğünü yapan Naci Sönmez HDP’nin ekoloji alanında atacağı adımları anlattı. Türkiye’de demokrasiyi talep edenlerin yeni bir siyasal iradeyi yaratması gerektiğini söyledi. Sönmez, “Korkak ve titrek siyaset olmaz. Çünkü karşınızdakiler hiç korkak ve titrek değiller. Bir hedefleri var ve göstere göstere inşa ediyorlar” dedi.

 

 ‘HDP yeni dönem demokrasinin inşası görevini üslenecek’

Ekoloji alanında yeni dönemde HDP’nin atacağı adımlardan geçmişte kaleme aldığı makalelerdeki ifadelerini içeren sorularımıza Naci Sönmez’in yanıtları şu şekilde oldu:

 

HDP’nin yeni yönetimi toplumun farklı kesimlerini temsil eden isimlerden oluştu. HDP’de yeni dönemde nasıl bir değişim ve dönüşüm göreceğiz?

HDP’nin bileşenli bir yapısı var. Farklıların bir arada siyaset yapmasına iyi örnek. HDP hem 31 Mart seçim sonuçlarının hem de 23 Haziran seçim sonuçlarının politik düzlemini iyi değerlendirdi. Türkiye toplumunun kendisinden beklentisini tespit ederek, yeni dönemde Türkiye’nin demokratikleşmesi, adaletin, eşitliğin, hakkın ve hukukun tesis edilmesi noktasında Türkiye halklarının beklentisine yanıt verecek bir siyasi kararlılık gösterdi. Kongre de buna işaret etti. Kongreye kitlelerin katılımı da bu politikaya bir destekti. HDP bunu dizayn edeceği bir sürece giriyor. Önümüzdeki dönem Türkiye’de HDP’siz bir demokrasinin tesis edilemeyeceği, HDP kitlesinin yok sayılması halinde Türkiye’nin büyük bir karanlığa sürüklenebileceğine ilişkin güçlü bir tespit var. HDP yeni dönemde bir anlamda demokrasinin inşası görevini de üstlenecek. Kimi arkadaşlarımız ifadelerinde “iktidarı hedeflemeliyiz” diyor. Esas olarak Türkiye’de yeni bir sistem inşa edilecek. Çünkü eskisi çözülüyor. Sistemin tartışıldığı ve gerilimlerin yaşandığı bir dönemde HDP sadece muhalefete oynayan değil Türkiye’nin inşa sürecine de katkı sunmaya hazırlanıyor.

Serkan Alan’ın Naci Sönmez ile yaptığı sötleşinin tamamını okumak için TIKLAYIN

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler