Terme direndi, termik santralin ÇED süreci sonlandı

Samsun Terme’de yapılması planlanan kömürlü termik santralinin ÇED süreci sonlandırıldı, halk davul zurnayla kutladı.

Terme direndi, termik santralin ÇED süreci sonlandı

Tim Avrasya şirketinin projesi olan, ithal kömürle çalışacak 680 megavatlık Umut Enerji Üretim Santrali için saatte 225 ton, yılda 1 milyon 620 bin ton kömür ve saatte 100 bin metreküp su kullanacaktı.Bölgedeki tarım, hayvancılık, ormancılık, turizm faaliyetlerinin yok olmasına, bölge halkının ciddi sağlık riskiyle karşı karşı kalmasına neden olacak santrale karşı bir araya gelen bölge halkı santrale karşı mücadele ediyordu.

‘Kara kabusa direndik’

Süreci halkın kazandığını belirten Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, “Bugün Terme için yöre halkımız için çok anlamlı bir gün. Çoluk çocuk demeden Terme Çevre Platformu (TERÇEP) öncülüğünde bizler bu kara kabusa karşı direndik. Yeri geldik yağmur çamur demeden eylem yaptık, yeri geldi otobüslerle Ankara’ya sesimizi duyurmaya gittik, yeri geldi 2 günde 25 bin imza toplayıp gerekli yerlere ilettik. Demokratik hakkımızı sonuna kadar aradık ve bugün bu zaferi elde ettik. Bu ÇED raporu ilçemize hayırlı olsun bugün bizim zaferimiz, bizler bu kutlamayı hak ettik” dedi. Kul, 11 Kasım’ı Terme’nin kurtuluş günü olarak ilan ettiklerini belirtti.

Santralin 14 Ağustos 2014 tarihinde yapılacak ÇED toplantısını bölge halkı yaptırmamış, 15 Eylül 2014’te “Termik santrale hayır” diyerek meydanlara çıkmış, 26 Haziran 2015 tarihinde de Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda yapılan İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) Toplantısı’nda da hazır bulunmuşlardı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED sürecine ilişkin yazısında 26 Haziran 2015 tarihinde yapılan İDK toplantısında Terme Belediye Başkanlığı tarafından komisyona sunulan görüş yazısına değinerek projenin ÇED sürecini durdurduğunu belirtti.

Etiketler: Samsun, Terme, çed

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler