TEOG’un yerine gelen sistem: Çocuklar zorla boş kalan İmam Hatiplere kaydedilecek

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, liseye geçen öğrencilerin evlerine en yakın beş okuldan birine yerleştirileceğini söyledi. Yılmaz, TEOG’un yerine ‘Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi’ni getirdiklerini duyurdu.

TEOG’un yerine gelen sistem: Çocuklar zorla boş kalan İmam Hatiplere kaydedilecek

AA Editör Masası’na katılan Yılmaz, TEOG’un yerine ‘Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi’ni getirdiklerini duyurdu.

Bakan Yılmaz, yeni sistemi anlattı:

* Bu sistemde veli ve öğrencimiz, adresine en yakın okuluna yerleştirilecek.

* Bu sistemde de evlatlarımızı kendi tercihlerini alacağız. Başvuru esnasında bir ekran önüne gelecek, bu ekranda beş tercih bulunacak. Hiçbir öğrencimizi istemediği okul türüne yerleştirmeyeceğiz.

* Temmuzda yeni sistemle birlikte bütün veli ve öğrencilerimiz daha en başta, ortaokul kaydı esnasında evlatlarının hangi listeye gidebileceğini de bilebilecek. Ortaokul ve lise arasındaki bir bağı kurmuş oluyoruz.

* Tercihe bağlı ve adrese yerleştirme olacağı için sınav baskısı da kalkmış olacaktır. Bu yolla öğrencilerimiz sosyal sportif etkinlikler için vakit bulabileceklerdir. Adres bölgelerindeki sisteme, farklı akademik düzeylerde öğrenci gelecek, akademik çeşitlilik sağlanacak.7

*  Ülke genelinde belirlediğimiz farklı illerdeki sınırlı sayıdaki okulumuza, isteyen 8. sınıf öğrencilerin girebileceği bir sınav hazırladık. Bu liselerin ismini ve sayısı mayıs ayı gibi açıklayacağız.

* Sınav mecburiyeti kalktı. Sadece, nitelikli okulları hedefleyenler merkezi sınava girecek.

* Soruları biz hazırlıyoruz, sınava kendi okulunun bulunduğu ilde girecek. Bu sınavı haziran ayının ilk hafta sonu yapacağız. Haziran ayının sonunda da isteyen öğrencilerin gireceği bir sınav yapılacak. Sınav süresi 90 dakika olacak, 60 soru yer alacak. 6, 7 ve 8. sınıf müfredatından sorular hazırlanacak.

* Sınava giren öğrenciler için beş tercih veriyoruz. Adrese yakın olarak kaydedilecek öğrencilerin de duyurusunu aynı anda yapacağız.

Ayrıntılar geliyor...

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler