Temelli'den kayyum açıklaması: Bu saldırı Türkiye halklarına bir saldırıdır

HDP'li 3 belediye başkanının görevden alınması üzerine olağanüstü toplanan HDP Merkez Yürütme Kurulu açıklama yayımladı. Açıklama yapan Sezai Temelli de "Bu saldırı hepimize" dedi.

Temelli'den kayyum açıklaması: Bu saldırı Türkiye halklarına bir saldırıdır

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütüme Kurulu (MYK), Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanlarının görevden alınarak yerine kayyum atanması sonrası olağanüstü toplandı. Büyükşehir belediyelerine atanan kayyum gündemiyle parti genel merkezinde toplanan MYK’ye, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli başkanlık etti. "Susmayacağız, durmayacağız” başlıklı açıklama yapan MYK, “Bu yeni ve açık bir siyasi darbedir” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin üç büyükşehir belediyesine kayyum atanmasının ardından toplanan olağanüstü MYK toplantısına verilen arada, MYK üyeleri ve milletvekilleriyle birlikte Genel Merkez binasında basın açıklaması yaptı.

Üç büyükşehir belediyesine kayyum atanmasını "sivil darbe" olarak niteleyen Temelli, "Bu sabah yine kara bir güne uyandık. Bu iktidar, AKP-MHP bloku, Erdoğan rejimi Türkiye tarihine bir utanç sayfası daha ekledi. 19 Ağustos Türkiye tarihine sivil darbe olarak geçti” dedi. Demokrasi mücadelesine demokratik zeminde devam edeceklerini ifade eden Temelli, "Bu saldırı sadece HDP belediyelerine yönelik değildir. Bu saldırı Türkiye halklarına bir saldırıdır. Demokraside buluşmuş insanlara bir saldırıdır. Kayyum atanan belediyeler Diyarbakır, Van, Mardin ama İstanbul’a Adana’ya Ordu’ya Türkiye’nin her yerinde seçilmişlere yönelik bir saldırıyla karşı karşıyayız. Şimdi demokratik siyasetten yana inisiyatif alma zamanıdır. Şimdi gelin bu hak gaspçılarına bu soysuz siyasete karşı yan yana duralım" ifadelerini kullandı.

'Saldırı tüm Türkiye'yedir'

Temelli, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"3 belediye başkanımız görevden alındı. Bu saldırı yalnızca HDP’ye yönelik değildir. Bu saldırı Türkiye halklarına bir saldırıdır. Türkiye’nin her yerinde emekçilere kadınlara, Türkiye halklarının iradesine bir saldırıdır. Görevden alınan belediye başkanı Mardin, Diyarbakır ve Van’dır ama saldırı Trabzon’adır, Bursa’yadır, Ankara’yadır, tüm Türkiye’yedir. O yüzden de tüm Türkiye sesleniyoruz şimdi tam da demokrasiden yana inisiyatif alma zamanıdır. Halkın, halkların Türkiye toplumunun iradesine sahip çıkma zamanıdır. Şimdi gelin bu hak gaspçılarına bu insanların iradelerini yok sayan bu anlayışa, bu soysuz siyasete karşı hep birlikte yan yana duralım. Gelin demokratik siyaset zemininde geçmişte olduğu gibi gene buluşalım."

'Kaybettiler, yine kaybedecekler'

Temelli, "Tüm Türkiye kamuoyuna tüm Türkiye’deki siyasi partilere, STK’lere, sendikalara insan hakları derneklerine, tüm kamuoyuna bir kez daha sesleniyoruz: Şimdi demokrasi zemininde demokratik siyaset zemininde demokrasi mücadelesinde buluşma zamanıdır.  Asla bu zemini terk etmeyeceğiz. Dün odluğu gibi bugün de yarın da bu zemin içinde kalarak meşru mücadele hakkımızı kullanacağız.  Demokrasi mücadele ile kazanılacak. Bu ülkede demokrasiyi birilerinden beklemeyeceğiz. Biz hep birlikte yan yana gelerek bu ülkede mutlaka ama mutlaka demokrasinin barışın kazanmasını hep birlikte sağlayacağız. Bir kez daha tekrarlıyorum kaybettiler yine kaybedecekler kazandık yine kazanacağız, mutlaka kazanacağız." dedi.

(Evrensel)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler