Temelli: İktidar toplumu terörize ederek ömrünü uzatmaya çalışıyor

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli kalıcı barış ve laik, demokratik cumhuriyet inşaası için birlikte mücadele çağrısında bulundu.

Temelli: İktidar toplumu terörize ederek ömrünü uzatmaya çalışıyor

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, HDP Eş Genel Başkanları tarafından yaşanan çatışmalı sürecin sona erdirilerek, yine bir müzakere sürecinin başlaması ve Abdullah Öcalan’ın tutuklu bulunduğu İmralı Adası’nı adres olarak göstermesi üzerine sosyal medya hesabı üzerinden cevap vermişti. 

Diyarbakır’da iki gündür devam eden “Ortadoğu Krizi ve Demokratik Ulus Çözümü Konferansı”na katılan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Temelli, Demir Otel’de Çelik'in açıklamalarına da cevap verdiği bir basın toplantısı düzenledi.

"Demokrasiden yana olanlar yanyana gelmeli"

Çelik'in açıklamalarını barışı dışlamak olarak niteleyen ve hükümete 'masaya oturalım' çağrısında bulunmadıklarını Temelli, “Tüm Türkiye halklarını, emekçileri, kadınları çağrımıza kulak vermeye davet ediyoruz. İktidardan bir beklentimiz yok. Eş Genel Başkanımıza cevap veren Ömer Çelik; bir kez daha barışı dışlayan, savaşı Türkiye halklarına dayatan konuşma yapmıştır. Tüm toplumu terörize ederek, barışı ve barış görüşmelerini tıkayarak, iktidar ömrünü uzatmaya çalışıyor. Türkiye’de kalıcı barışın hayata geçmesi için bir an önce Türkiye halkları ve toplumu iktidarın savaş çığırtkanlığı karşısında durmalı ve demokrasiden yana olanlar yana yana gelmelidir. Barış bir an önce gerçekleşecektir. Bu bizlerin ve Türkiye halklarının mücadelesi ile olacaktır. Barış süreci açısından atılan ve cumhuriyet tarihi açısından en önemli olan Demokratik Çözüm Süreci’nde Sayın Öcalan ile görüşmeler ortadadır. Çağrımız Türkiye’nin emek ve demokrasi güçlerinedir; gelin yan yana durarak, ceberut anlayışa karşı çoğulcu ve demokratik, laik cumhuriyeti inşa edelim” şeklinde konuştu.

"4'lü zirve Suriye halklarının iradesini yok saymaktır"

Rusya, Fransa, Almanya ve Türkiye arasında yapılan dörtlü zirvenin Suriye halklarının iradesini yok saydığını belirten Temelli, "Ortadoğu krizi ile Türkiye’deki cumhuriyetin içine sürüklendiğini, paralel duruma dikkat çekmek istiyorum. Türkiye’deki rejim krizi, Ortadoğu ve Türkiye halklarına bir umut vaat etmiyor. İçinde bulunduğumuz durum gittikçe derinleşen krize doğru gidiyor” şeklinde ifade etti. Temelli, şöyle konuştu: “Bugün iktidara baktığımızda, böyle bir niyeti bırakın, otoriter rejimini devam ettirmek için, savaş ve çarpık bir anlayıştan söz ediyor. Dörtlü zirve Ortadoğu’ya çözüm konusunda iktidarın çarpık bir bakışla konuya baktığını bize göstermiştir. Suriye savaşının başladığı günden bu yana, çözümün ancak Suriye halklarının iradesi ile olacağını vurguladık. Karşımızda Suriye halklarının iradesini yok sayan bir dörtlü zirve görüyoruz. Daha önce 3’lü zirve vardı, İran’ı çıkardılar. Şimdi aktörler değişmiş. Masada Suriyeliler yok, Suriye halklarının siyasi iradesi yok. Suriye halklarına bu şekilde çözüm arayan bir anlayış var. Askeri çözümlerle yol alınamayacağı, barış içerisinde yol bizim söylemdir. Bu şekilde yol almak istiyorsak, bunun içinde Suriye halkları yer almalıdır. IŞİD çetelerine karşı mücadele eden irade olmalıdır.

"Demokratikleşememe sorunu"

29 Ekim Cumhuriyet’in kuruluş yıldönümüne işaret ederek konuşmasını sürdüren Temelli, "Cumhuriyetin 95’inci yıldönümü, 95 yıllık tarihe baktığımız zaman, cumhuriyet meselesini ele aldığımız zaman, demokratikleşememe sorunu en önemli sorun" ifadelerini kullandı. Temelli “Geriye dönüp baktığımızda, demokratik birçok kurumun tasfiye edildiğini görüyoruz." şeklinde konuştu.

Mezopotamya Ajansı
 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler