Temelli: HDP’li bulamazlarsa soğanları gözaltına alıyorlar

Partisinin grup toplantısında konuşan HDP Eşbaşkanı Temelli, hükümetin kampanyasını HDP karşıtlığı üzerinden yürüttüğünü belirterek, ”HDP’li bulamazlarsa soğanları gözaltına alıyorlar” dedi. 

Temelli: HDP’li bulamazlarsa soğanları gözaltına alıyorlar

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli partisinin haftalık grup toplantısında konuştu. Grup toplantısına Sinop, Artvin, Rize, Trabzon, Amasya, Zonguldak ve Tokat gibi Karadeniz bölgesinden gelen yurttaşlar dahil oldu. Yöresel kıyafetleriyle gelenler, oturacak yer kalmayan salonu renklendirdi. Toplantıya siyasetçi Ahmet Türk’ün de katılması dikkat çekti.

‘İktidar paranoya içinde’

Diyarbakır ve Ankara’da yapılan gözaltılara dikkat çeken Temelli, “Gençlik kongresini engellemeye çalıştılar ama her şeye inat gençler Amed’te yan yana geldi, salonu ayağa kaldırdılar” dedi. Görülesi bir coşkunun olduğunu belirten Temelli, ”Gençler çok yakında Türkiye’yi de ayağa kaldıracaklar. Bundan korkan iktidar bir paranoya içinde” ifadesini kullandı. .

AİHM’in kararı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) önceki dönem Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş’ın tahliye kararına değinen Temelli, “Bu ülkede hukuku tanımayanlara, bu ülkede hukuk devletini yerle bir edenlere bir derstir” dedi.

‘Emsal olacak bir karar’

AİHM’in cesaret edemediği kararlar olduğunu da belirten Temelli, “Sayın Öcalan ile ilgili karar ve KHK ile ilgili kararlarda, AİHM siyasete esir düşmüştü. Ama ilk defa çok önemli bir karara imza attı” dedi. AİHM kararının birçok açıdan çok büyük önem taşıdığını vurgulayan Temelli, şöyle devam etti: ”Sayın Demirtaş’ın milletvekili ve eş genel başkanımız olarak Meclis faaliyetlerine katılamamış olması, siyasi faaliyetlere katılmamış olmasından dolayı aldığı ihlal kararı önemli bir karardır. Bu karar, siyaseten tutsak olan, bugün hukuka rağmen mevcut yasalara rağmen siyasi hakları elinden alınıp tutsak edilmiş tüm yoldaşlarımıza emsal olacak bir karardır. O yüzden bir an önce Selahattin Demirtaş serbest bırakılmalı ve özgürlüğüne kavuşturulmalıdır. Burada da kalmamalıdır. Bu ve benzeri gerekçelerle tutsak edilen tüm yoldaşlarımız özgürlüğüne kavuşmalıdır.”

Temelli, AİHM’in kararı açıklaması sonrası hükümet cephesinden gelen tepkilere ilişkin “Bu karar açıklandığı sırada, belki de o saatlerde Ankara Cumhuriyet Başsavcısı, Saray’da. Talimat alıyor, yargı talimatla çalışıyor” sözlerini kaydetti. Hakimler ve yargıçların hukukun gereğini yerine getirmekten uzak olduklarını söyleyen Temelli, ”Ama bakın, her şeye rağmen bu karar önemli bir fırsattır. Gelin bu kararın gereğini yerine getirin. Gelin yargının üzerindeki bu vesayete son verin” çağrısında bulundu.

Leyla Güven’in eylemi

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekmek için açlık grevi eylemi başlatan ve eyleminin 20’inci gününde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in fotoğrafını gösteren Temelli, şunlar söyledi: “Bugün size fotoğraflar getirdim. Bir cesur kadının, kadınları fotoğraflarını getirdim, tutsak yoldaşlarımın, Güven’in fotoğrafını getirdim, bu mücadelenin yılmaz bir arkadaşımın fotoğrafını getirdim. Asla boyun eğmeyen, baş eğmeyen arkadaşlarımın fotoğrafını getirdim. Buradan onları bir kez daha saygı ile selamlıyorum.”

Açlık grevinde olanların tüm Türkiye’ye, tüm dünyaya çağrı yaptıklarını ifade eden Temelli, ”Gelin bu tecridi bitirin Türkiye’de barış ve demokrasinin yolunu açın. Bizim de çağrımız bu yöndedir. Bütün Türkiye halkları geçmişte olduğu gibi bugün de bu mücadeleye destek verecektir. Duyarsız kalmayacaktır ve inanıyoruz ki, bu tecrit en kısa zamanda sonlanacaktır” diye konuştu.

Karadeniz halkına mesaj

Karadeniz halkına seslenen Temelli, şunları dile getirdi: “Karadeniz farkında o yüzden buradayız, yan yanayız. Hoş geldiniz. Sözlerimi müziği ile direnen Kazım Koyuncu’yu anarak sürdürmek istiyorum. Hiç unutmadık müziklerini hala bize güç katıyor, direnişimizi güçlendiriyor. Son yıllarda Karadeniz denilince bir ırkçılık, şovenizm anlayışının öne çıkarıldığını görüyoruz. Karadeniz bu değil. Karadeniz’i böyle değerlendirmek, Karadeniz halklarına büyük haksızlık olur. Bu haksızlığı yapmayacağız. Bu haksızlığı yapanlardan hesap soracağız.”

‘HDP’li bulamazlarsa soğanları gözaltına alıyorlar’

Yaklaşan yerel seçimlere dair de konuşan Temelli, hükümetin kampanyalarını yine HDP karşıtlığı üzerinden sürdürdüğünü belirtti. ”Etrafta HDP’li bulamazlarsa soğanları gözaltına alıyorlar” diyen Temelli, sözlerini şöyle tamamladı: ”Hastalıklı bir durumla karşı karşıyayız. Artık iktidar hastalıklıdır. Bu hastalıktan ülkeyi kurtarmak zorundayız.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler