Temelli: Demirtaş'ın serbest kalması herkesin ortak talebi

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, HDP Genel Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Temelli: Demirtaş'ın serbest kalması herkesin ortak talebi

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ile HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü HDP Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi.

HDP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş'ın 4 Kasım 2016 tarihinden beri tutuklu olduğunu hatırlatan Temelli, "Demirtşa dışında diğer 5 adayın her türlü propaganda araçlarından yararlanarak seçim çalışması yürüttüğü bu şartlarda cumhurbaşkanlığı seçiminin meşruiyetine gölge düştüğünü söyleyebiliriz." dedi.

Temelli'nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Eşitlik ve serbestlik ilkesinin hayata geçmesi açısından tüm adayların propaganda olanaklarından yararlanması gerekir. Demirtaş'ın seçim faaliyetlerine katılımının engellenmesi Anayasa’nın ihlali niteliğindedir.

Bugün dokunulmazlıkların kaldırılmasının, demokratik siyasete darbenin yıl dönümü. O dönemde yeterli sayımız olmadığı için AYM’ye gidemedik, ama gidilseydi iptal edilecekti.

Demirtaş tüm duruşmalarında hakimlere çağrı yapmaktadır. Hakimler de bu meseleyi AYM’ye taşıyabilir ancak hiçbir hakim bu hakkını kullanmadı. Demirtaş 18 aydır hukuka aykırı bir şekilde alıkonuluyor. Bu, Türkiye açısından bir meşruiyet krizinin kaynağıdır.

Diğer cumhurbaşkanı adaylarının Demirtaş’ın serbest bırakılması konusunda yaptığı çağrılar kıymetlidir, demokrasi kültürüne katkıdır. Biz çağrıyı yapan cumhurbaşkanı adaylarına çağrılarına sahip çıkmaları ve ısrarcı olmaları yönünde çağrımızı yineliyoruz.

Yargı bağımsızlığını hayata geçirmek hakimlerin elinde. Bu dava tüm yargıya örnek oluşturacak bir davadır. Demirtaş’ın tutukluluk halinin incelemesini yapacak hakimleri cesur olmaya çağırıyoruz.

Hilelerin konuşulduğu bir ortamda seçime gittiğimiz gerçekliğine rağmen halklarımızın umudu var. Bu umudun körelmemesi için Demirtaş’ın özgür kalmasını istiyoruz. Bu herkesin ortak talebi. Demirtaş Türkiye’nin adayıdır ve Türkiye’nin adayı serbest kalmalıdır.

Temelli, bir gazetecinin AKP'nin bugün Diyarbakır'da miting düzenleyeceğini hatırlatması üzerine şunları söyledi:

Filistin meselesi ile ilgili düzenlenen mitinglerin hiçbir samimiyeti yoktur. Her şeyi seçim malzemesi haline getiriyorlar. Eğer seçimlerin adil, tarafsız yapılması gibi bir mesele karşımızda duruyorsa, Selahattin Demirtaş'ın tutukluluğu gibi bir durum karşımızda duruyorsa, Türkiye demokrasisinin karşısında durdukları ortadadır. Diyarbakır'da gidip Filistin mitingi yapmasının Kürt halkı nezdinde hiçbir anlamı yoktur.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler