Temelli: '4 Kasım demokratik siyasete saldırının tarihidir'

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve HDP’li vekillerin tutuklandığı 4 Kasım 2016’yı demokratik siyasete yapılan saldırının tarihi olarak nitelendirdi, “HDP'yi susturmak hükümetin yoluna devam edebilmesi için yegane yoldur. O yüzden saldırıyorlar HDP'ye” dedi.

Temelli: '4 Kasım demokratik siyasete saldırının tarihidir'

Partisinin Meclis Grup Toplantısında konuşan Sezai Temelli, "4 Kasım demokratik siyasete dönük saldırının tarihidir. Arkadaşlarımız bu yüzden içerideler hala. HDP'yi susturmak hükümetin yoluna devam edebilmesi için yegane yoldur. O yüzden saldırıyorlar HDP'ye. Hakikatin sesiyiz; her kürsüde, her yerde konuşmaya devam edeceğiz. Bu ses halkımızın sesi, kısamayacaklar. İstediğiniz kadar fezleke yazın, dönen dönsün yolundan. Biz dönmeyiz" dedi.

Roboski’ye ‘katliam’ demek yasak!

Roboski katliamının aydınlatılmadığı gibi katliam denmesinin de yasaklandığını ifade eden Temelli, "Katliam Roboski'de 7 yıldır aydınlatılmadan duruyor. Ama 'Katliam' demek yasak. Roboski halkı 7 yıldır adalet bekliyor. Biz adalet mücadelesinde onlarla yan yana olmaya devam edeceğiz" dedi.

 ‘AKP doğrudan yaşam hakkını hedef alıyor’

AKP'nin sağlıkta şiddeti önlemek için hazırlandığını iddia ettiği ancak birçok çevrenin KHK ile ihraç edilen hekimlerin çalışma haklarını tamamen elinden alacağına dikkat çektiği tasarıya da değinen Temelli, iktidarın doğrudan yaşam hakkını hedef aldığını söyledi:

Komisyon’daki tasarı sağlıkta siyasal şiddeti doğuruyor. KHK ile ihraç edilen doktorlar SGK ile anlaşmalı kurumlarda çalışamaz diyor. Böyle bir hak gaspı şiddetin en saf halidir. Doğrudan insanın yaşam hakkını hedef alıyor. Bunlar bu hakka göz koymuş. OHAL devam ediyor. Dikkat edin AKP bugüne kadar sağlık hakkından bahsetmedi. Sürekli sağlık sektöründen söz etti. Sürekli yatırımlar anlattı. Önleyici sağlık hizmetlerinden söz etmedi. Sektörel bir anlayış bu. Sağlık hakkı değil beton hakkıdır bu. Çünkü sağlık yatırımı diye para betona verildi.

Hasta tutuklu Sise Bingöl ve diğer hasta tutukluların durumuna de değinen Temelli,  "Sise Bingöl 80 yaşını aştı. Cezevinde. Yakınları gittiğinde tanıyamayacak kadar sağlık sorunu yaşıyor. Hala cezaevinde. Cezaevinde 1174 tane ağır hasta var" ifadelerini kullandı.

'AKP YÖK'ü 12 Eylül rejiminin bile hayal edemeyeceği yapıya dönüştürdü'

Kuruluş yıldönümü nedeniyle YÖK'e de değinen HDP Eş Genel Başkanı Temelli, "YÖK kurulalı 37 yıl olmuş. YÖK özgür düşünceye yönelik cuntanın düzenlediği bir disiplin yönetmeliğidir. Bilim emekçisine öğrenciye pranga vurmaya yönelik bir disiplin yönetmeliğidir. Herkes iktidara gelirken YÖK'ü kaldıracağız dedi. Bunlar YÖK'ü 12 Eylül rejiminin bile hayal edemeyeceği bir yapıya dönüştürdüler" dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler