Tektaş Ağaoğlu son yolculuğuna uğurlandı

9 Ocak sabahı yaşamını yitiren sosyalist siyasetçi, yazar ve çevirmen Tektaş Ağaoğlu, bugün dostları, yoldaşları ve yakınlarının katıldığı bir cenaze töreninin ardından Feriköy Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Tektaş Ağaoğlu son yolculuğuna uğurlandı

9 Ocak’ta yaşamını yitiren yazar, çevirmen, siyasetçi ve ressam Tektaş Ağaoğlu Teşvikiye Camisinde düzenlenen törenin ardından Feriköy Mezarlığında toprağa verildi. Cenaze törenine SYKP Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, sosyalist siyasetçi ve yazar Hüseyin Hasan Çebi ve çok sayıda sol/sosyalist kurum temsilcisi ile dostları, yoldaşları ve yakınları katıldı.

84 yaşındaki Ağaoğlu, tedavi gördüğü İstanbul Şişli’deki Amerikan Hastanesi’nde hayatını kaybetmişti.

Tektaş Ağaoğlu kimdir?

Tektaş Ağaoğlu, İngiltere’de 1956’da Oxford Üniversitesi Hukuk fakültesini bitirdi. İstanbul’da 1964 ve 1972 yılları arasında kardeşiyle kurduğu Ağaoğlu Yayınevini yönetti. Hikâyelerinden bir bölümünü "Ölümden Hayata” adlı kitabında topladı.

Marx ve Engels'ten seçerek derlediği Politika ve Felsefe kitabı 142. maddeye aykırı görüldüğünden 1973 yılında beş ay tutuklu kaldı. 1960’lı yıllarda Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyeliği ve ardından 1974’te kurulan Türkiye Sosyalist İşçi Partisi’nde (TSİP) Merkez Yürütme Kurulu üyeliği yaptı. Marksist yapıtların (Komünist Manifesto dahil) çevirileri nedeniyle hapse atıldı ve sürgüne yollandı. Sosyalist Birlik Partisi (SBP), Birleşik Sosyalist Parti (BSP), Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) ve Sosyalist Emek Hareketi’nde (SEH) yer aldı. Son dönemde Halkların Demokratik Partisi’ni (HDP) desteklemekteydi.

1967 ve 1979 yılları arasında Ant, Yeni Ortam, Cumhuriyet, İlke, Kitle, Birlik, Gerçek dergi ve gazetelerinde yazdı. “Karanlıkta Oturma Özgürlüğü” adlı bir deneme kitabı 1978’de yayımladı. Çok sayıda gazete ve dergide yazıları yayımlanan Ağaoğlu, BBC Radyosu’nda da redaktör olarak çalışmıştı.

Ertuğrul Kürkçü: İyi ki vardın Tektaş Ağaoğlu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü Ağaoğlu’nun ölümü üzerine Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda bir konuşma yaptı: “1965 Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi Şolohov’un ‘Ve Durgun Akardı Don’unu Türkçeye kazandıran oydu. Dostoyevski, Marx, Dickens, Engels ve Lenin’in yapıtlarının da çevirmeniydi. Tektaş bunu seçmiş, istemiş olsa onu liste başında Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşımayacak parti olmazdı ama o, dışarıdan dolaysız mücadeleyi seçti ve bedel ödedi. Bizler Tektaş Ağaoğlu ve onun gibi işçi sınıfı aydınlarının emek ve eserlerinden beslendik ve besleniyoruz. İyi ki vardı, iyi ki varlar.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler