Tekirdağ Saray'da taş ocağı genişletme toplantısı mahalle halkı tarafından engellendi

Traktaş şirketinin Tekirdağ'ın Saray ilçesi Kavacık Mahallesi’ndeki patlatmalı Granit Taşocağı faaliyet alanını genişletmek için düzenlediği bilgilendirme toplantısı gerçekleşmedi.

Tekirdağ Saray'da taş ocağı genişletme toplantısı mahalle halkı tarafından engellendi

Mahalle sakinleri toplantıya katılım göstermezken şirket yetkililerinin de girmesine izin vermedi. Saray Doğayı Koruma Derneği ve Doğal Yaşamı Koruma Vakfı başta olmak üzere mahalleliler, toplantının gerçekleşmesi planlanan kahvenin önünde barikat oluşturdu.

“Biz dışarıdayız siz de dışarıda olacaksınız” diyen mahalleli, şirket yetkililerine toplantının gerçekleşmediğine dair tutanak tutturdu.

Ormanlar sadece Orman Bakanlığı’nın değil

Mahalleli adına açıklama okuyan Kavacık Mahalle Muhtarı Osman Çengelli  köyün tarihi dokusuna dikkat çekerek “Bu köy çok eski yerleşim alanı. Hala Bulgarlardan kalma evler var. Böyle tarihi bir yeri yok etmeye kimsenin gücü yetmez. Ormanlar sadece Orman Bakanlığı’nın değil” dedi.

Maden dairelerinin bölge halkına danışmadan, bölgeyi görmeden yaşam alanlarını peşkeş çektiğini söyleyen Çengelli, sonuna kadar direneceklerini “Biz köyümüzü yok ettirmeyeceğiz. Gerekirse köyümüzün direniş şehidi oluruz. Gene de bu topraklarımızı ve ormanlarımızı sermaye patronlarına talan ettirmeyiz” sözleriyle ifade etti.

 

Tekirdağ Saray'da taş ocağı genişletme toplantısı mahalle halkı tarafından engellendi

 

“Evlerin duvarları çatladı”

Mahalle muhtarının konuşmasına alkışlarla destek veren Kavacık Mahallesi sakinleri, patlatmalı granit taşocağı faaliyetleri sebebiyle evlerinin duvarlarında çatlaklar oluştuğunu dile getirdi. Taşocağını istemediklerini söyleyen mahalle sakinleri, yaşadıkları doğayı korumak için mücadelelerinin süreceğini ifade ettiler.

(SENDİKA.ORG)

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler