Tek adam rejimini telaş sardı Türkiye yasaklar diyarına döndü

Dün gece Meclis’te onaylanan “Sosyal Medyaya Sansür” görüşmelerinde konuşan HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, “Tek adam rejimini bir telaş sarmış, Ayasofya kararı, minbere kılıçla çıkmak, İstanbul Sözleşmesi, sosyal medyayı kapatma geriye ne kaldı” dedi.

Tek adam rejimini telaş sardı Türkiye yasaklar diyarına döndü

 

AKP ve MHP ortaklığı ile Meclis’e sunulan ‘Sosyal Medyaya Sansür” teklifi dün gece yarısı yasalaştı. Meclis görüşmesinde konuşan HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları “Tek adam rejimini bir telaş sarmış. Ayasofya kararı, minbere kılıçla çıkmak, İstanbul Sözleşmesi, sosyal medyayı kapatma geriye ne kaldı” dedi.

“21'inci yüzyıldayız, bilişim çağındayız ve insanların kendini sosyal medya üzerinden ifade etmesinin Türkiye'de ve bütün dünyadaki otoriter ve totaliter rejimlerin en fazla rahatsızlık duydukları, en çok uğraştıkları alanlardan biri olduğunu biliyoruz” diyen Hatimoğulları, AKP iktidarı sayesinde Türkiye’nin tam bir yasaklar diyarı haline geldiğini söyledi.


Kanunun 6'ncı maddesinin teklifin esas ruhunu açığa verdiğini belirten Hatimoğulları, “Burada deniyor ki: ‘Sosyal ağ sağlayıcıları tarafından Türkiye'de yetkili en az bir kişi belirlenmeli.’ ve bu yetkili kişi belirlenmemesi hâlinde, az önce iktidar tarafından buraya çıkan hatipler, nasıl cezai uygulamalar yapacaklarını aşama aşama burada aktardılar, diyorlar ki: ‘Biz koşul hazırlıyoruz.’ Ceza sayarak sosyal medyaya özgürlük koşulları hazırladıklarını bize anlatacak kadar, gerçekten nasıl bir cüret bu, ben onu anlamakta güçlük çekiyorum. Bizim bunu anlamamız, bunun ileri demokrasiye hizmet ettiği konusunda da ikna olmamız isteniyor; bu, tek kelimeyle oldukça komik” dedi.


Hatimoğulları, sosyal medyada etik değerlerden bahsedilecekse öncelikle ak trollerle bu ülkenin hesaplaşması, AKP iktidarının ve yandaşlarının ak trollerle hesaplaşması gerektiğinin altını çizerek, “Bugün sosyal medya kirliliğinden bu kadar bahsediliyorsa münferit, tekil olayları dışında bırakarak söylüyorum, devletin oldukça örgütlü bütün olanaklarını ak troller için seferber eden, finanse eden bir yaklaşımla sosyal medya alanı AKP tarafından kirletilmiştir. Ak trol ordusu, tıpkı bekçi ordunuz gibi örgütlü bir orduydu şimdi de ‘O orduyu kendi elimizle temizleyeceğiz” diyorsunuz” diye konuştu.


Tek adam rejimini bir telaşın sardığını ifade eden Hatimoğulları,  “Ayasofya kararı, minbere kılıçla çıkmak, İstanbul Sözleşmesi, sosyal medyayı kapatma geriye ne kaldı. Bugün bu ülkenin laiklik, özgürlükçü değerleri ayaklar altına alınmış. Bugün bu ülkede eğer kılıçla ve İslami değerleri yan yana getirecek cüreti gösteren bir anlayışla çıkılıyorsa bunun manası şudur: Bugün bu sosyal medya tartışmalarını bizler Türkiye'deki bu gelişmelerden asla kopuk olarak değerlendiremeyiz. Bunun adı da tam anlamıyla şudur: AKP, artık ak değildir; AKP, hiç adil olmadı adil değildir. Bunun tam anlamıyla adı, Türkiye'yi Osmanlı'nın fethetmesidir, başka bir anlamı yoktur” dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler