Tedavi olmak için de ‘tanıdık’ gerekiyor: Özel hastaneye mecbur ediliyor

Nüfusu 15 milyondan fazla olan İstanbul’da sadece 4 diş hastanesi bulunuyor. Çocuğunu tedavi ettirmeye çalışan Ö.A, diş hastanelerinden randevu almanın imkânsız olduğunu söyledi.

Tedavi olmak için de ‘tanıdık’ gerekiyor: Özel hastaneye mecbur ediliyor

AKP’nin övündüğü sağlık politikaları özellikle diş hastanelerinde gerçek yüzünü gösteriyor. Tedavi sürecinin uzun zamana yayıldığını ya da randevu bulamadıklarını belirten hastalar özel hastanelere gitmek zorunda kalıyor. 1 yıl sonrasına aksayan tedaviler, diş kayıplarına sebep oluyor.

Okmeydanı Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nde çocuğunun enfeksiyon kapan dişi için sıra bekleyen Ö. A. randevu bulamadığını ve bir tanıdığı aracılığıyla doktora görünmeye çalıştığını belirtti. Ö. A. şu ifadeleri kullandı: ‘’Çocuğumun dişi kırıktı, çürük de vardı. Acilden soktuk çocuğu. Kaç tane doktora götürdüysem antibiyotik verdiler. Ancak antibiyotik de iyileştirmedi, çocuk hâlâ ağrı çekiyor. Buradan da randevu bulamadık. Randevuyu 182’den almaya çalıştık ancak bulamadık. Sürekli dolu gözüküyor. Çocuğun dişi tedavi edilmiyor. Biz de artık tanıdıklara başvurduk. Tanıdık vasıtasıyla girmeye çalışıyoruz ancak o da bugün pek mümkün değil gibi çok kalabalık çünkü. ‘’ 

Ö. A. çocuğunu özel hastaneye götürmeyi de düşündüğünü ancak mali durumu el vermediği için gidemediğini de söyledi. Asgari ücretle çalıştığını anlatan Ö. A. şu ifadeleri kullandı: ‘’Özele de götürdüm çocuğu. En az 300-400 lira fiyat verdiler. Devlet-özel karışık bir hastaneye götürdüm. Orası da dedi ki bizde çekimler 50 liradan başlar. Dolguyla kanal tedavisini 400 liraya yapıyoruz dediler. En son umut diye buraya getirdik. Özeller çok pahalı. Biz zaten asgari ücretliyiz. İmkân olsa veririz parayı. Kimse çocuğunun acı çekmesini istemez. 500 lira vermek gerçekten çok zor.’’

Ö. A. daha önceden de kendi dişiyle ilgili sorun yaşadığını ve İstanbul’da randevu bulamadığı için memleketi Aydın’a gittiğini söyledi.

Randevu almak neredeyse imkânsız

Ses Şişli Şube Eş Başkanı Abuzer Aslan ise Türkiye’de diş hekimi ve hastane sayısının yetersiz olduğunu, halkın sağlık hizmetine erişimde büyük sıkıntılar yaşadığını vurguladı. Diş hastalıklarıyla ilgi merkezi randevu sistemiyle alınan randevularda boş yer bulunmadığı için randevu alınamadığını belirten Aslan, konuyla ilgili hekim sayısının azlığına dikkat çekti. Aslan’ın ifadelerine göre randevular en yakın 15 gün sonrasına alınabiliyor. Bu süreçte ise enfeksiyon kapan diş kurtarılabilecekken enfeksiyon ilerleyebiliyor ya da dişin çekilmesi gerekebiliyor. Tedavi edilebilecek dişler yakın zamanda randevu alınamadığı için çekilmek zorunda kalınacak duruma gelebiliyor.

Etiketler: İstanbul, Hastane, randevu

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler