Tecrite karşı basın açıklamasına polis saldırısı ve gözaltı

Hapishanelerde süren açlık grevleri ile ilgili basın açıklaması yapmak ve Adalet Bakanı ile görüşmek isteyen avukatlar ve insan hakları savunucuları biber gazlı, plastik mermili saldırıyla gözaltına alındı.

Tecrite karşı basın açıklamasına polis saldırısı ve gözaltı

Açlık grevlerine dair açıklama yapmak isteyen aralarında avukat ve insan hakları savunucularının da olduğu gruba polis biber gazı ve plastik mermiyle saldırdı.

Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle devam eden açlık grevlerini izlemek için kurulan ve içerisinde İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) ve Çağdaş Hukukçular Derneği’nin (ÇHD) bulunduğu komisyon, Kızılay’da YKM önünde açıklama yapmak istedi.

Grup açıklama yaptıktan sonra Adalet Bakanlığı’na açlık grevleriyle ilgili hazırladığı raporu sunacaktı.

Komisyon üyelerinin basın açıklaması yapmasına engel olan polis, grubun dağılmasını istedi. Açıklama yapmakta ısrar eden ve slogan atan gruba polis biber gazı ve plastik mermiyle müdahale etti.

HDK sözcüsünün kafasına darbe

Şiddetli müdahale sırasında Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Ankara İl Eş Sözcüsü Fatma Kılıçarslan’ın kafasına aldığı darbe sonucu hastaneye kaldırıldı. Kılıçarslan’ın daha sonra gözaltına alındığı öğrenildi.

Avukatlara gözaltı

Müdahale sırasında avukatlara şiddet uygulayan polis, avukat Kenan Maçoğlu, Veysi Eksi, Ahmet Baran ve Bülent Aşa’yı gözaltına aldı.

Polis müdahalesinden sonra grup, İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi’ne giderek, basın açıklaması yapacak.

(Mezopotamya Ajansı)

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler