Tecavüz sanığı profesör Hasan B. 1 günde emekli edildi

Tecavüz sanığı Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan B. cezaevinden çıkınca bir günde emekli edildi. Hasan B.'nin cinsel tacizden 5 disiplin cezası olduğu öğrenildi.

Tecavüz sanığı profesör Hasan B. 1 günde emekli edildi

Ankara’da, veteriner Ç.B.'ye tecavüz ettiği suçlamasıyla tutuklanan ve savcılık kararıyla resen tahliye edilen, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan B., cezaevinden çıkınca bir de emekli oldu. Emekli olmak için dilekçe veren Hasan B.’nin dilekçesinin üniversite tarafından onaylanarak emekliye ayrıldığı öğrenildi. Hasan B. hakkında Ankara Üniversitesinde açılan soruşturmada “kamu görevinden çıkarma” cezası verilmesi talep edilmişti. Komisyonun talebi, bu konuda karar makamı olan YÖK’e iletildi; ancak karar beklenirken, öğretim üyesinin emeklilik dilekçesinin işleme konulması ve emekliye sevk edilmesi dikkat çekti.

Kısa bir süre cezaevinde kaldıktan sonra serbest bırakılan Hasan B. cezaevinden çıktıktan sonra 18 Haziran'da Ankara Üniversitesi Rektörlüğüne dilekçe vererek, emekliye ayrılmak istediğini belirtti. Tecavüz olayının kamuoyunca öğrenildiği 7 Nisan'da yazılı açıklama yaparak, konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını ve öğretim üyesinin açığa alındığını duyuran Ankara Üniversitesi yönetimi, Hasan B.'nin dilekçesini işleme koyarak, onayladı.

Dilekçeden 1 gün sonra emekli oldu

Hasan B.’nin 18 Haziran’da verdiği emeklilik dilekçesine aynı gün Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş'in imzasıyla 'olur' verildi. Rektörün onay yazısının eklendiği dilekçe, yine 19 Haziran'da dağıtım yerlerine gönderildi. Rektörlüğün onayı ile 20 Haziran 2019 tarihli yazıyla Hasan B.'nin emekliye sevk edildiği bildirildi.

YÖK'ün kararı beklenmedi

Öte yandan Ankara Üniversitesi bünyesinde olayı soruşturmak için kurulan komisyon da çalışmalarını tamamladı. Hasan B. hakkındaki suçlamaları inceleyen komisyon, en ağır ceza yaptırımı olan 'kamu görevinden çıkarma' cezası verilmesini talep etti. Komisyonun talebi, bu konuda karar makamı olan Yükseköğretim Kuruluna (YÖK) iletildi; ancak karar beklenirken, öğretim üyesinin emeklilik dilekçesinin işleme koyulması ve emekliye sevk edilmesi dikkat çekti.

Cinsel tacizden 5 disiplin cezası olduğu ortaya çıktı

Hasan B. hakkında, geçmiş yıllarda da öğrencilerine cinsel tacizde bulunduğu yönündeki şikayetler üzerine soruşturma açılmış, üniversitenin ihraç kararı ise YÖK tarafından “aylıktan kesme” cezasına çevrilmişti. Hasan B.'nin, cinsel taciz soruşturmalarından 5 disiplin cezası aldığı ortaya çıktı. DHA'nın haberine göre, Hasan B.'nin, 2006'da, yüksek lisans öğrencisi S.H.H.'ye tacizde bulunduğu, taciz ettiği Yasmin D.M.V.'nin ise şikayetine rağmen devam etmesi üzerine öğrenimini yarıda bırakıp, ülkesine döndüğü öğrenildi.

YÖK "maaş kesme cezası" vermiş

Üniversite kayıtların da yer alan bilgilere göre, 2006 yılında tez öğrencisi S.H.H. danışman hocası olan Hasan B.'nin tacizine uğradı. Üniversite yönetimine dilekçe ile şikayette bulundu. Hasan B.'nin, tecavüz suçlaması soruşturması kapsamında bilgisine başvurulan S.H.H., yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Danışman hocamdı. Cinsel tacize uğrayınca okulu bırakmayı düşündüm; ancak başka bir hocamın desteğiyle şikayetçi oldum ve soruşturma açıldı. Soruşturmayı Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Prof. Dr. Mithat Sancar yönetti. Hasan B.'nin suçu sabit bulundu ve 'kamu personelliğinden men' cezası önerildi. Fakat bu olay, Yükseköğretim Kurulu'ndan (YÖK) 'uygunsuz ve dikkatsiz davranış' suçundan 'maaştan kesme' cezası olarak geri döndü. O zamanlar bu kadar bilinçli değildim. Yönlendirme eksikliği nedeniyle savcılığa suç duyurusunda bulunmadım. Daha doğrusu, soruşturmanın bu kadar olduğunu düşündüm."

Tacizin üzerine öğrenimini yarıda bıraktı

Üniversite tarafından yürütülen idari soruşturma kayıtlarına geçen bilgilere göre, yüksek lisans öğrencisi Yasmin D.M.V. de 2016 yılının Mayıs ayında, Hasan B.'nin, cinsel tacizine maruz kaldı. Yasmin D.M.V. ifadesinde Hasan B.'nin kendisine erkek arkadaşı ile ilgili özel sorular sorduğunu ve evinde kalmasını teklif ettiğini, tacizin sürmesi üzerine YÖK'e şikayette bulunduğunu belirtri. soruşturma sonunda Hasan B.'ye ceza verilmezken, Yasmin D.M.V. bu süreçte Hasan B.'nin tacizlerinin devam etmesi üzerine öğrenimini yarıda bırakıp, ülkesine döndü.

Hasan B.'ye, şikayetlerle ilgili üniversite tarafından yürütülen idari soruşturmalar kapsamında, 5 kez disiplin cezası verildiği ortaya çıktı. Hasan B.'ye; Ocak 2007'de 'kınama', Mayıs 2007'de 'aylıktan kesme', Temmuz 2007'de 'uyarma', Nisan 2009'da 'aylıktan kesme', Temmuz 2009'da yine 'aylıktan kesme' cezalarının verildiği öğrenildi.

Hasan B., son olarak cinsel istismarda bulunduğu Ç.B.'yi şikayetçi olmaması için tehdit etti ve zorla götürdüğü jinekologda delilleri karartmak için temizlik yaptırdı. Ç.B., Hasan B.'den şikayetçi oldu ve 1 gün sonra hastaneden rapor aldı. 5 Nisan 2019 tarihli raporda, 'Bulgular cinsel ilişki iddiasını destekler niteliktedir' denildi.

Hasan B.'nin tutuklanmasının ardından Adli Tıp Kurumu'ndan talep edilen raporda ise tecavüz bulgusuna ilişkin 'DNA profili tespit edilemedi' denildi. Raporun sonuç bölümünde ise incelemelerin sağlıklı sonuç vermesi için örneklerin zamanında ve prosedüre uygun kuruma gönderilmesi gerektiği ifadeleri yer aldı.

Tahliye kararının ardından savcı başka yere atandı

Öte yandan bu rapor sonrası Hasan B., soruşturmayı yürüten savcı tarafından mayıs ayının son günlerinde, tutuklu bulunduğu cezaevinden resen tahliye edildi. Soruşturmayı yürüten savcı ise tahliye kararının ardından hazirandaki Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Yaz Kararnamesi ile başka büroya atandı. Dosya, başka savcıya devredildi.

'Tutuklansın' talebi TT oldu

Hasan B.'nin savcılık kararıyla tahliye ve emekli edilmesine tepkiler yağdı. Tecavüzle suçlanan profesörün tekrar tutuklanması için 'Ankara Kadın Platformu' tarafından Twitter'da açılan 'TecavüzcüProfesörTutuklansın' hashtag'i TT (trend topic) oldu. Kadın örgütleri Hasan B.'nin tekrar tutuklanmasının yanı sıra suça ortak olduğu iddia edilen veteriner Serkan D. ile delilleri kararttığı belirtilen jinekolog Hüseyin Ş.'nin de cezalandırılmasını istiyor.

'Güven duygusunu zedeler'

Ç.B.’nin avukatı Aslı Arıhan, tecavüz zanlısı Hasan B.’nin tutuklandıktan kısa bir süre sonra serbest bırakılmasının da kamuoyunda tepkiyle karşılandığına dikkat çekerek henüz hakkındaki soruşturma tamamlanmadan jet hızıyla emekliye sevk edilmesi de hem adalet hem de üniversite yönetimine güven duygusunu zedeleyecektir değerlendirmesinde bulundu.

(Evrensel)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler