Tecavüz sanığı özel harekatçıya beraat gerekçesi: Mağdurun telefonunda çok sayıda erkek numarası var

Mardin’de, M.B. adlı kadına tecavüz ettiği iddiasıyla 12 yıl hapis cezası istemiyle yargılanan özel harekat polisi B.K.’nin beraatine ilişkin gerekçeli karar açıklandı. M.B.’nin telefonunda çok sayıda erkeğe ait numara bulunması beraat gerekçeleri arasında gösterildi

Tecavüz sanığı özel harekatçıya beraat gerekçesi: Mağdurun telefonunda çok sayıda erkek numarası var

Mardin’de, M.B.’ye tecavüz ettiği iddiasıyla, hakkında ‘nitelikli cinsel istismar’ suçundan 12 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan özel harekat polisi B.K., davanın 8 şubat 2018 tarihli celsesinde beraat etmişti. Beraat kararını veren ve aralarında 2 kadın hakimin de bulunduğu Mardin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi, gerekçeli kararını açıkladı. Gerekçeli kararda yer alan savcılık görüşünde, Adli Tıp raporuna yer verildi. Rapor, M.B’nin ifadelerini doğrularken; olaydan kaynaklı ruh sağlığının etkilendiğini de ortaya koydu. Öte yandan olay yerindeki bulguların, sanıktan alınan kan örneğindeki genotip ile uyumlu olduğunun tespit edildiği de kaydedildi.

Tecavüze uğradıktan sonra sigara içmek “hayatın olağan akışına aykırı” bulundu

Sanığın tüm aşamalarda suçlamaları kabul etmediği belirtilen kararda, mağdur ifadelerinde çelişkiler olduğu ve bunun bir kısmının hayatın olağan akışıyla bağdaşmadığı kaydedildi. Kararda, ‘M.B.’nin sanığın kendisi ile zorla ve rızası dışında ilişkiye girdiğini söylemesine rağmen, sanığın evinde, onun şortunu giyecek kadar rahat davranmasının, sanığın çağırır çağırmaz hiç tereddüt etmeden yatak odasına gitmesinin, diğer odada arkadaşı ve diğer polis memuru olmasına rağmen, cinsel saldırıya uğradığında bunlardan yardım istememesinin, ilk cinsel saldırının ardından aşağıya indikten sonra, çevreden yardım isteme veya yetkili makamlara haber verme yerine, kapının önünde oturup sigara içmesinin, sonra tekrar cinsel saldırıya uğradığı eve kendi rızasıyla çıkmasının ve hiçbir şey olmamış gibi sanığın yatak odasına geçmesinin hayatın olağan akışına uygun bulunmadığı’ ifade idildi.

1 gün sonra alınan rapor için “çok sonra alındı” ifadesi

Olaydan iki gün sonra Mardin Adli Tıp Şube Müdürlüğü’nden alınan raporda mağdurun basit tıbbi müdahale ile giderilebilir derece yaralandığı belirtildiği halde, hemen olay sonrası Mardin Devlet Hastanesi’nce verilen raporda darp cebir izine rastlanmadığı kaydedildi. Kararda, olaydan bir gün sonra alınan raporun ise “olaydan çok sonra” alındığının belirlendiği ifade edildi.

“Telefon rehberinde birçok erkek şahısın numarası kayıtlı”

Mağdurun cep telefonu üzerinde yapılan dijital incelemede ise kişi listesinde birçok meslekten birçok erkeğin isminin kayıtlı olduğu belirtildi. Mağdurun telefonunda, ‘şimdi emniyet kanki bitti o adam” mesajı tespit edildiği vurgulanan kararda, telefondan birçok cinsel içerikli internet sitesine girildiğinin görüldüğü ifade edildi. Mağdur ile bazı başka erkeklerin “uygunsuz” görüntülerinin de cep telefonundaki kayıtlarda yer aldığı belirtilen mahkeme kararında, beraat şu sözlerle gerekçelendirildi:

Katılanın ve tanıkların çelişkili ve olayın oluşumuna ve hayatın akışına uygun olmayan soyut beyanları dışında sanığın olay günü katılan ile rızası dışında cinsel ilişkiye girdiğine ve suçu işlediğine dair, her türlü şüpheden uzak; kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden evrensel bir ceza hukuku genel ilkesi olan ‘kuşkudan sanık yararlanır’ prensibi nazara alınarak beraatine karar verilmesi gerekmiştir.

Savcı 3 kez tutuklama istedi, hakim serbest bıraktı

Mardin’de görev yapan özel harekat polisi B.K., sosyal medya üzerinden tanıştığı M.B.’yi evine götürerek, aşırı alkol almasını sağlayıp, 2 kez tecavüz etmiş, olayın polise bildirilmesi üzerine, kendilerini şüphelinin ağabeyi olarak tanıtan bazı polisler, mağduru şikâyetçi olmaması ve yanlış ifade vermesi konusunda ikna etmeye çalışmıştı.

Şüpheli polis B.K. ise “mağdurun kızlık zarındaki yırtığın eski olma ve olayın rıza dahilinde gerçekleşme ihtimali bulunduğu” gerekçesiyle, adli kontrol kararı ile serbest bırakılmıştı. Savcı B.K.’nin serbest bırakılmasına “kuvvetli suç şüphesi” olduğunu belirterek 2 kez itiraz etmiş; ancak savcılığın itirazları reddedilmişti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı da bilimsel kanıtlar ve mağdurun psikolojik durumu dikkate alındığında tecavüze uğradığının sabit olduğunu belirterek, sanığın görevi gereği tanıkları baskı altında bıraktığını ve tutuklanması gerektiğini söylemişti.

Eğitimini yarım bırakan ve işinden ayrılan, psikolojik tedaviye başlayan M.B. ise, sanığın ve arkadaşlarının baskı ve tehditleri karşısında başka kente taşınmıştı. M.B ayrıca sanık polisin yargılandığı davanın karar duruşmasına katılmak üzere geldiği Mardin’de ilaç içerek intihar girişiminde bulunmuş, kaldırıldığı Devlet Hastanesi’nde midesi yıkandıktan sonra taburcu edilmişti.

Sendika.Org

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler