Tecavüz mağduruna 'neden dizlerini birleştirmedin' diyen hakim istifa etmek zorunda kaldı

Kanada’da bir tecavüz davasında hakim 19 yaşında tecavüze uğrayan kadın mağdura “tecavüz sırasında neden dizlerini birleştirmediğini” sorarak mağdurun rızasının olduğunu ima etmişti. Yargıtay'ın oluşturduğu Disiplin Heyeti tarafından görevden çekilmesi tavsiye edilen hakim istifa etti.

Tecavüz mağduruna 'neden dizlerini birleştirmedin' diyen hakim istifa etmek zorunda kaldı

The Globe and Mail’in haberine göre Kanada’da Federal Mahkeme hakimi Robin Camp 2014 yılında 19 yaşındayken tecavüze uğrayan evsiz kadın mağdura “tecavüz sırasında neden dizlerini birleştirmediğini” sorarak ve “cinsel ilişkinin bazen acılı olabileceğini” söyleyerek mağdurun rızası olduğunu ima etti. Yargıtay tarafından açılan disiplin soruşturmasında görüşü alınan mağdur hakimin bu tutumunun kendisinden nefret etmesine ve bir fahişe gibi hissetmesine neden olduğunu söyledi.

Soruşturma sonucunda istifası istenen hakim mağdurdan kamuoyu önünde özür diledi. Camp, yaptığının “affedilemez” olduğunu söyleyerek davranışının “kötü niyetinden değil cahilliğinden kaynaklandığını” iddia etti. Yargıtay halkın adalete olan güvenine zarar verdiği gerekçesiyle 4 oya karşı 19 oyla hakimin görevden alınmasına karar verdi. Hakimin lehine oy kullanan 4 üyenin hakimin davranışının yanlış olmakla birlikte görevden alınmasını gerektirmediğini düşünen erkek üyeler olduğu ortaya çıktı.

Ottawa Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde cinsel saldırı hukuku üzerine çalışan Constance Backhouse Kanada’da yargı sisteminde ve toplumda tecavüz mitlerinin hala etkili olduğunu ve yargı sisteminde kadınların yalancı, hafifmeşrep ve kötü olduğu yönündeki 19. yüzyıldan kalma algının devam ettiğini söyledi.

Kanada’da geçtiğimiz hafta yolcusuna cinsel saldırıda bulunan bir taksi şoförü “sarhoş kadının rıza göstermiş olabileceği” gerekçesiyle beraat ettirilmişti.

Çeviri: SiyasiHaber

Kaynak: http://www.theglobeandmail.com/news/national/judicial-council-recommends-justice-robin-camp-be-fired/article34249312/

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler