TCK 103 Kadın Platformu: Yalnız ve güçlü

SEÇTİKLERİMİZ – Evrim KEPENEK bianet için yazdı: Kız çocuklarının önünde siper olan Kadın Hareketi, muhalefetten de daha güçlü bir destek bekliyor. Çocuklar-kadınlar üzerinden toplum dönüştürülmek istenirken, muhalefet bu konuda daha güçlü ve bütünlüklü bir söz söylemek zorunda.

TCK 103 Kadın Platformu: Yalnız ve güçlü

 

Türkiyeli kadınlar uzun yıllardır çocukları kendilerine tecavüz eden erkeklerle evlendirmek isteyen bir zihniyet ile mücadele ediyor.

En özet hali ile kamuoyuna yansıyan taslağa göre, eğer basına sızan tasarı yasallaşırsa 70 yaşındaki bir erkek 12 yaşındaki bir kız çocuğu ile “evlenebilecek.”

Kimler affediliyor derseniz durum yine vahim. Çocuklara yönelik cinsel istismar/tecavüz nedeniyle yargılanıp mahkûm edilmiş ve cezası kesinleşmiş olanlar, tecavüz tarihinde tarihinde bekar olanlar, mağdur ile istismar faili arasında en fazla 15 yaş olması durumlarında af getiriliyor.

Çocukların istismarcıları ile evlendirilmesini isteyen zihniyet, sayıları 279-300 arasındaki bir grubun mağdur olduğunu, kendilerine tecavüz eden erkekler tutuklu olduğu için geride kalan eşleri ve çocuklarının zor durumda olduğunu iddia ediyor..

 

Mağduriyet bahane amaç kadınları erken yaşta anne yapmak

Yetkililer de ilgili yasayı değiştirmek isterken sürekli bu “mağdur” kişileri bahane ediyor. Belirli çevrelerin yayın organlarında görüşlerine yer verilen bu kesim sayıları az da olsa binlerce kişilik bir grupmuş gibi bir algı yaratılıyor.

Ortada büyük bir mağduriyet var ve mutlaka giderilmesi gerekiyor diye anlatılıyor. Yani Türkiyeli kadınların büyük bir bölümü, küçük bir grubun hakikati bükmesi nedeniyle ortaya çıkan bir manipülasyonla mücadele ediyor.

Üstelik, “Mağdur babalar”, “Mağdur kocalar” gibi gruplarda toplanan bu kişilerin büyük bir bölümü bir paket halinde kadınların üç temel hakkına saldırıyor. “Çocuklar tecavüzcü erkeklerle evlendirilsin”, “kadınların nafaka hakkı sınırlandırılsın” ve “İstanbul Sözleşmesi kaldırılsın” istiyorlar.

 

Kadınlar tetikte

İlgili yasa tasarısının gündeme geldiği 2016’dan beri çocukların önünde adeta siper olan TCK 103 Kadın Platformu, geçen günlerde en az 279 kadın örgütünün de desteğiyle online bir açıklama yaptı. Açıklamadan birçok detaylar basına yansıdı ancak basına yansımayan önemli bir detaya dikkat çekmek isterim.

Platformun kurucularından da olan Avukat Hülya Gülbahar, platformun gece gündüz sürekli tetikte olduğunu, Meclis’teki konuşmaları takip ettiğini herkesin desteğine ihtiyaç duyduklarını anlattı. Öyle ki en büyük eleştirilerinden birini muhalefet partilerine getirdi. Kadınların var olan haklarına yönelik saldırılarına ilişkin mücadele eden platformun yalnız bırakıldığını, muhalefet partilerinin konuya yeterince ilgi göstermediğini söyledi. Muhalefet partilerinin bir kadın politikası olmadığını söyleyen Gülbahar’a hak vermemek mümkün değil.

Gülbahar’a ek olarak belirtmek isterim ki HDP’nin “eş başkanlık” uygulaması, erkek şiddetine karşı çalışmaları çok kıymetli ancak tek başına yeterli değil. Ana muhalefet partisi CHP’nin bu konuda daha fazla söz söylemesi gerekiyor...

... Evrim KEPENEK'in bianet'teki yazısının tamamını okumak için TIKLAYIN

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler