TBMM'de kavgalı Genel Kurul: Gece yarısı getirilen ‘ittifak yasası’ AKP-MHP oylarıyla geçti

Kamuoyunda “ittifak teklifi” olarak bilinen yasa teklifi, televizyon yayınının olmadığı pazartesi günü gece yarısı apar topar TBMM Genel Kurulu’na getirildi. CHP’li milletvekilleri gece 02.20’de TBMM’de basın açıklaması yaptı. Teklifin tüm maddeleri Genel Kurul’dan geçti.

TBMM'de kavgalı Genel Kurul: Gece yarısı getirilen ‘ittifak yasası’ AKP-MHP oylarıyla geçti

Mühürsüz oy, sandık birleştirme gibi düzenlemeleri de içeren seçim ittifakı teklifinin 26 maddesi bu sabaha karşı AKP ve MHP'nin oylarıyla TBMM'de kabul edildi.

Toplumun geleceğini ilgilendiren teklifin görüşmeleri için Meclis'te canlı yayının yapılmadığı Pazartesi gününün seçilmesi dikkat çekti. CHP ve HDP milletvekilleri "Madem seçimler 20 ay sonra bu telaş ne" sorusunu gündeme getirirken, görüşmeler sırasında Erdoğan'ın daha önce Devlet Bahçeli'ye 'zürriyetsiz' dediğini anımsatan CHP milletvekili Musa Çam, MHP'li milletvekillerinin saldırısına uğradı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de sabaha kadar izlediği ittifak görüşmeleri, saat 09.44'te sona erdi. Muhalefet milletvekillerinin eleştirilerine rağmen 26 madde de tek tek oylanarak TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

AKP ve MHP'nin hazırladığı ve 26 maddeden oluşan seçim ittifak teklifinin maddeleri üzerinde tek tek görüşmeler, dün akşam saatlerinde başladı ve sabaha kadar sürdü.

İttifak yasa teklifinin kabul edildiği birleşimde CHP ile AKP-MHP milletvekilleri arasında kavga da çıktı.

Kavga, CHP İzmir Milletvekili Musa Çam’ın geçmişte MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’a yönelik “Züriyetsiz” sözünü kürsüden anımsatmasıyla başladı. 

AKP'liler ve MHP’liler Musa Çam’ın üzerine yürürken, CHP grubu MHP grubu ile AKP'liler arasında kaldı. CHP’liler ve az sayıdaki HDP’liler Musa Çam’ı Genel Kurul’un dışına çıkarakak darbe almasını önlemeye çalıştı.

Oturuma ara verilirken arbede uzun süre devam etti. İdare amirleri ve parti yöneticilerinin ortamı sakinleştirmesinin ardından Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, İçtüzüğe göre kaba ve yaralayıcı sözler nedeniyle Musa Çam’a 3 birleşim yasaklama cezasını oya sundu.

Kuliste çevresini sardılar

Çam’a ceza verilmesi AKP ve MHP’lilerin oylarıyla kabul edildi. Musa Çam salon dışına çıkarılırken yeniden kavga çıktı. Çam’ı kuliste sıkıştırmak isteyen MHP’liler ondan önce salondan ayrıldılar.

CHP’liler Musa Çam’ı salondan çıkarmakta oldukça zorlandı. MHP’liler ile CHP’liler arasında kavga kuliste devam etti. Meclis güvenlik görevlileri iki grubu ayırmakta zorlandı. CHP’liler Çam’ı çay ocağının yanındaki kapalı bir bölümde korumaya alarak MHP’lilerin darbelerinden kurtarmaya çalıştılar. CHP’liler, MHP milletvekillerinin kapıda beklemesi nedeniyle uzun süre Çam’ı kulisten çıkarmadılar.

Maaşı da kesilecek

Musa Çam, savunmasında, “Ben konuşmamda MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Dahçeli’nin ne kadar saygın itibarlı ve ne kadar iyi bir insan olduğunu söyledim. Böyle bir insana zamanında AKP Genel Başkanı’na söylemiş olduğu sözün ne kadar yakışıksız olduğunu ve bunu hak etmediğini söyledim.

Bunun hak edilmediğini söyledim. Buradan kaynaklanarak bir yanlış anlaşılma söz konusu ise üzüntü duyarım. Benim sayın Devlet Bahçeli’ye böyle bir şey söylemem asla söz konusu olamaz” demesi cezayı engellemedi. Genel Kurul’dan yasaklanması nedeniyle Çam’ın maaşından da 12 bin lira para cezası kesilecek.

“Seçim güvenliği rafa kaldırılıyor”

CHP Milletvekilleri Meclis’te gece 02.20’de yaptıkları basın açıklaması, ittifak yasasının apar topar genel kurula getirilmesine tepki gösterdi. Gazete Duvar’ın haberine göre CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “ittifak” teklifinin AKP – MHP anlaşmasıyla oldu bittiye getirilmeye çalışıldığını ve seçim güvenliğinin rafa kaldırıldığını söyledi.

“Demokrasi utancı”

Konuşmasına saatin 02.20 olduğuna işaret ederek başlayan Özel, Meclis’te demokrasi tarihi açısından bir utanca tanıklık ettiklerini söyledi. İttifak teklifi olarak bilinen düzenlemenin Genel Kuruldaki görüşmelerinin hafta boyunca süreceğinin kamuoyuyla paylaşıldığını kaydeden Özel, buna karşın gece 24.00’ten sonra AK Parti ve MHP’nin kendi aralarında anlaşarak teklifin görüşmelerini gerekirse sabaha kadar çalışarak bitirme kararı aldığını vurguladı.

Özel, “Bunu Adalet ve Kalkınma Partili milletvekillerinin şaşkınlıklarından ve bize sormalarından öğrendik. Söz aldığımızda ‘Buna biraz önce karar verdik’ dediler. Pazartesi gününü, Meclis TV yayınının olmadığı bir günü tercih etmişlerdi” dedi.

“Siyasi yankesiciler”

Teklif sahibi partilerin işi güneş doğmadan kotarmayı tercih ettiğini ifade eden Özel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’yi birlikte sürükledikleri karanlıkta birbirlerine tutunup ittifak şarkıları söyleyerek baraj korkularını yenmeye çalışanlar, seçimi güvensiz hale getirmeyle ilgili yasa tasarısını hazırlayanlar, milli iradeye bu kumpası kuranlar, milli irade hırsızları, siyasi yankesiciler gecenin karanlığından yararlanarak yarın güneş doğduğunda bir oldubitti yaparak bu ittifak yasasını kamuoyundan kaçırmak istiyorlar ama milletten kaçamayacaklar. Millet bu yaptıklarının hesabını sandıkta soracak.”

Seçmene şikayet: Oyunuzu çalmaya çalışıyorlar

Siyasi tarihin kendi kazdığı kuyuya düşenlerle dolu olduğunu ifade eden Özel, CHP olarak “gece yarısı baskınına” karşı sabaha kadar mücadele edeceklerini dile getirdi.

Yapılanı seçmene şikayet ettiklerini belirten Özel, “Sizin oyunuzu çalmak üzere yapılan tasarlamalar, oyunuzu herkese eşit dağıtırken kalanı kendi tabaklarına dökmek isteyenler, bunun için akıl almaz taktikler bulanlar, bu gecenin karanlığında bu karanlık yasayı geçirmeye çalışıyorlar. CHP olarak karanlığa teslim olmayacağız. Bu karanlığı yaratanlardan günü geldiğinde mutlaka önce seçmenlerimiz, sonra da hukuk bu yaptıklarının hesabını soracaktır.” ifadelerini kullandı. Milletvekilleri durumu alkışlarla protesto etti.

SiyasiHaber / Yorum

“Sopalı Seçim” Yasası TBMM’de Kabul Edildi

Ülkenin, tek adam yönetimine teslim edilmesini sağlayacak seçim yasa değişikliği dün gece mecliste AKP ve MHP çoğunluğu tarafından kabul edilerek geçmiştir. Yasa değişikliği meclis komisyonunda müzakere edilirken mecliste grubu bulunan muhalefet partileri CHP ve HDP yasa değişikliğine itiraz ederek getireceği mahsurları anlatılmıştı. Saadet ve İYİ Parti tarafından da eleştirilen; DİB, Yurttaş Girişimi, Hak ve Adalet, Önce Demokrasi ve Diyalog Grubunun yanı sıra çok sayıda platform ve sivil insiyatif tarafından karşı çıkılan yasa değişikliği teklifi, %10 barajını indirmek bir yana var olan seçim yasasını daha da antidemokratik hale getirecek öneriler içeriyordu.

Bu yasa teklifinin onca itiraz ve eleştiriye rağmen bir gece içinde meclisten geçirilmesi, artık yapılacak seçimleri şimdiden şaibeli hale sokmuştur. Seçmen denetiminin tamamen ortadan kalktığı, iktidar tarafından atanmış mülki idarenin isteği doğrultusunda seçmen bölgelerinin ve sandıklarının taşınması ile siyasal iktidar istediği sonuçları garanti altına almaya çalışacaktır. Seçmen kütüklerinin yine mülkü amirler tarafından istenildiği biçimde “kaydırılması” 1912 yılındaki sopalı seçim uygulamasının bir benzeridir.  Yandaş memurların sandık kurulu başkanı olarak atanmasıyla siyasi partilerin temsiliyetinin yok sayılması, seçim çevresine “vatandaş ihbarı” ile kolluk baskısı ve müdahalesinin önünün açılması, 696 sayılı yasa ile birlikte düşünüldüğünde, çıkan bu yasa;  mühürsüz oy pusulalarının ve zarfların geçerli sayılarak ve İttifak için sütun düzenlemesi yaparak seçmeni etkileme ve geçersiz olabilecek oyların ittifak lehine geçerli sayılmasını rahatlıkla sağlanacaktır.

Etiketler: ittifak yasası, TBMM

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler