TBMM’de bin 546 soru ve 149 araştırma önergesi iade edildi: En çok iade HDP’de

Meclis Başkanlığı, 26. Yasama Dönemi’nde verilen soru önergelerin bin 546'sını, araştırma önergelerinin ise 149'unu iade etti. İade edilen soru ve araştırma önergelerinde en yüksek rakam, hak ihlallerini gündeminden düşürmeyen HDP'ye ait.

TBMM’de bin 546 soru ve 149 araştırma önergesi iade edildi: En çok iade HDP’de

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Lezgin Botan'ın soru önergesine yanıt veren Meclis Başkanı İsmail Kahraman, 13 Kasım itibariyle 26. Yasama Dönemi'nde iade edilen soru ve araştırma önergelerinin rakamlarını partilere göre dağılımını paylaştı.

Mezopotamya Ajansı’ndan Hayri Demir’in haberine göre, Kahraman'ın verdiği rakamlar, insan hakları ihlallerini gündeminden düşürmeyen HDP'nin soru ve araştırma önergelerinin ne yoğunlukta reddedildiğini ortaya koydu. 

En çok iade HDP'lilerin

Kahraman tarafından verilen yanıtlara göre; 13 Kasım'a kadar 19 bin 529 adet soru önergesi verildi. Verilen soru önergelerinden bin 546'sı reddedildi. HDP'nin 846 önergesi iade edilirken, CHP'nin 616 ve MHP'nin de 66 adet soru önergesi reddedildi. Reddedilen önergelerin 18'i ise bağımsız milletvekillerine ait. 

Aynı dönemde Meclis araştırması için de 2 bin 241'e önerge verildi. Araştırma önergelerinde de en yüksek iade 137 önergeyle HDP’nin olurken, CHP'nin 10 ve MHP'nin ise 2 önergesi reddedildi. 

“Önergeler, Anayasa ve İçtüzük'te öngörülen emredici diğer hükümlere uygunluk bakımından incelenmekte ve yapılan değerlendirme sonucunda işleme alınmakta veya sahibine iade edilmektedir" diyen Kahraman, Botan'ın reddedilen önergelerine gerekçe yapılan "kaba ve yaralayıcı" kelimelerin ne olduğu sorusuna ise yanıt vermedi. 

Ancak HDP'lilerin önergelerinde sıklıkla kullandığı "işkence", "katliam", "sivil katliam" ve "Kürdistan" ifadelerden dolayı iade edildiği birçok kez kamuoyuna da yansıdı.

HDP: Sorunları gündeme getirmemiz engelleniyor

Konuya dair konuşan HDP'li Lezgin Botan, önergelerin "kaba ve yaralayıcı" ifadeler kullanıldığı gerekçesiyle son zamanlarda sürekli reddedilmesinin objektif bir temele dayanmadığını söyledi. Botan, şöyle konuştu: "Önceki dönemlerde sorun teşkil etmeyen ifade veya kelimeler, Meclis Başkanlığının sübjektif okumalarıyla 26’ncı dönemde sakıncalı hale geldi. Bu nedenle de ulusal ve yerel sorunların Meclis gündemine taşınması yönündeki bürokratik duvarlar daha da yükseltildi. Özellikle parti grubumuzun önergelerinin fazlasıyla reddediliyor olması, niyet okumalar üzerinden bazı parti gruplarının önergelerine önyargıyla yaklaşıldığı ve yaşanan sorunların partimiz tarafından Meclis Genel Kuruluna taşınmak istenmesinin engellendiği yönünde bir kanıya neden olmaktadır."

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler