TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Paylan: Meclis’in imza atmak üzere olduğu büyük bir skandal var

Dijital hizmet, konaklama ve değerli konut vergisi getiren yeni kanun teklifi aynı zamanda 1980’li yılların sonunda kurulan ve sonrasında Bera adını alan Kombassan gibi çok ortaklı şirketler için de yeni düzenleme getiriyor. Değişiklikle alacaklılara şirketlerde ortaklık verilerek açılmış binlerce dava düşürülecek.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Paylan: Meclis’in imza atmak üzere olduğu büyük bir skandal var

AKP tarafından sunulan 45 maddelik yasa teklifi Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Yeni vergiler getiren düzenlemenin bu hafta Meclis Genel Kurulu’nda görüşülerek yasalaşması bekleniyor. Duvar'dan Serkan Alan'ın haberine göre teklife muhalefet şerhi düşecek olan Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi ve HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, tartışmalı düzenlemeye ilişkin, “İnsanlardan 90’lı yıllarda özellikle yurt dışından para topladılar. Bu insanların paraları sonrasında batırıldı ve şirketler büyük bir zorluk yaşadı. Ortaklardan bazıları Anayasa Mahkemesi’nin bir kararına dayanarak dava açtılar ve kazanmaya başladılar. Ortakların AYM kararına istinaden kazandıkları dava açma hakları gasp ediliyor ve hakları engellenmek isteniyor” dedi.

'Herhangi bir güvence yok'

Teklifin komisyon görüşmelerinde yaşanan tartışmaların ardından çok sayıda kişinin kendisine ulaştığını ve mağduriyetini anlattığını aktaran Paylan, yapılacak düzenlemenin de mağduriyetleri gidermeyeceği görüşünde. Teklifle, mağdur olanların ortak olarak tanımlanacağını fakat haklarını hukuki anlamda aramalarının engelleneceğini ifade eden Paylan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu düzenleme, ‘yönetim kurulu eğer ki iyi çalışırsa size de belki paralarınızı kurtarma şansını verir’ diyor. Burada herhangi bir güvence yok. Esas olan tüm vatandaşların kanun yoluyla haklarını arama hakkının engellenmemesidir. Binlerce kişi beni arayıp komisyondaki muhalefetim için teşekkür ediyor ve hak gaspının Meclis tarafından yapılmaması için çağrıda bulunuyor. İnsanlar bu düzenlemeye güvenmiyorlar. Zaten bu insanlar bundan yirmi yıl önce tüm tasarruflarını kaptırmışlar ve mağdur edilmişler. 20 yıldır da mağduriyetleri bir şekilde giderilmemiş. Bu insanların tamamı Avrupa’da, hukuk güvencesinin olduğu ülkelerde yaşıyorlar. Dava açma hakkının gasp edildiği düzenlemeye nasıl güvenebilirler? Bu şirketin yönetim kurulu üyeleri tarafından bu teklif getiriliyor ve Meclis’teki bazı ilişkilerle veya hükümetle olan ilişkilerle bu yasa Meclis’ten geçirilmeye çalışılıyor.”

Şirket yöneticisi 'Tekliflerle hissemiz tavan yaptı' dedi

Kombassan ismini Bera olarak değiştiren şirketin yönetim kurulu başkanı ve daha önce milletvekilliği ve bakanlık görevlerinde de bulunan Ali Rıza Alaboyun, teklifin komisyondaki görüşmelerine de katılmıştı. Teklif gündeme geldikten sonra borsadaki hisselerinde artış olduğunu anlatan Alaboyun’un sözleri tutanaklara, “Mesela, hissemizin komisyonda görüşüleceği duyulur duyulmaz, dün borsa yüzde 1 civarında değer kaybederken bizim hissemiz tavan yaptı, bir beklenti var özellikle yabancı yatırımcılar tarafından” şeklinde geçti.

Paylan: Bu çok ciddi bir borsa manipülasyonu, suç duyurusunda bulunacağız

Veriler de Alaboyun’u doğruluyor. Şirketin hisse senedi fiyatları eylül başında 1.85 TL iken kasım başı itibariyle 3.18 TL’ye çıktı. Şirketin hisselerinin son üç ay içerisinde yüzde 90, son bir ay içerisinde ise yüzde 70 oranında yükseldiğini belirten Garo Paylan, “Bu çok ciddi borsa manipülasyonunu gösterir ve bir skandaldır, suçtur. Şu an hazırlık yapıyoruz ve Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) bir suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

'400 milyon TL'nin kimin cebine girdiğinin ortaya konması gerekiyor'

Bera Holding’in yönetim kurulu başkanının komisyondaki sözlerini eleştiren Paylan, “Borsada hisselerimiz yükselecek dediği anda yanı başında SPK temsilcisi oturuyordu. Normalde demokratik ülkelerde borsa manipülasyonu büyük suçtur. Bu da Meclis tutanaklarına yansımış bir suç olarak değerlendiriyorum. SPK soruşturma başlatmalı ve hangi ellerde bu hisselerin toplandığını ortaya çıkarmalı. Şirketin hissesinin değeri iki ay içerisinde 400 milyon TL’den 800 milyon TL’ye çıkmış. 400 milyon TL’nin kimlerin cebine girdiğinin ortaya konması gerekiyor. Meclis’in imza atmak üzere olduğu büyük bir skandal var ve bu büyük bir borsa manipülasyonudur” diye konuştu.

'Yasa koyucu hisseleri elinde toplamış kişilere avantaj sağlıyor'

Söz konusu düzenlemenin tek bir şirkete yönelik yapıldığını savunan Paylan düzenlemeye ilişkin iddiasını şu sözlerle aktardı:

“Tek bir şirkete dair bir düzenleme yapılıyor. Benim iddiam şu: Bir iki ay önce bu şirketin hisseleri belli kimseler tarafından toplandı ve bunun ardından düzenleme yapıldı. Hisseler belli ellerde toplanmış, bu yasanın çıkması bekleniyormuş ve sonucunda hisse değerleri neredeyse ikiye katlanmış. Bu sayede de çok ciddi bir borsa manipülasyonu yapılmış. Bu da Meclis’in eliyle yapılıyor. Burada büyük bir skandal var. Hem de ortakların kanun yoluyla haklarını arama hakları gasp edilerek bu yapılıyor. Yasa koyucu vatandaşlarının dava açma hakkını gasp ederek belli hisseleri elinde toplamış kişilere avantaj sağlıyor. Halkın yanında olması gereken Meclis belli çıkar gruplarının yanında yer alan bir yasa maddesi çıkarıyor.”

'Vatandaşların kazanılmış hhakları varsa hukukun işlemesi gerekiyordu'

Devletin bu düzenleme yerine hukuk aracılığıyla mağdurların haklarını sağlaması gerektiğini ifade eden Paylan sözlerini şu şekilde noktaladı:

“Bu düzenleme yerine hukukun işlemesi gerekiyordu. Şirket sonuç olarak insanları mağdur etmiş ve bu mağduriyet 20 yıldır devam ediyor. Eğer vatandaşların kazanılmış hakları varsa hukukun işlemesi gerekiyordu. Bundan sonra alınacak tedbirleri devlet düşünmeli. Zamanında da bu paralar toplanırken dönemin hükümeti buna teşvik etti, yol verdi, sesiz kaldı. Bu vatandaşlar dolandırılırken ciddi bir devlet sorumluluğu var ortada. Madem ortada bir devlet sorumluluğu var devlet bu mağduriyeti gidermek zorunda.”

(Artı Gerçek)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler