Meclis Başkanlığı, Kürtçe afişler ile ilgili soruları beğenmedi: Sorular değiştirilsin!

HDP'li Leyla Birlik’in Cizre Belediyesi kayyumu tarafından belediye otobüslerinin üzerindeki Kürtçe afişlerin sökülmesine ilişkin verdiği soru önergesi, Meclis Başkanlığı tarafından “İçtüzük hükümlerinde belirtilen nitelikleri taşımadığı” gerekçesiyle ret edildi.

Meclis Başkanlığı, Kürtçe afişler ile ilgili soruları beğenmedi: Sorular değiştirilsin!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, Şırnak'ın Cizre Belediyesi'ne atanan kayyumun talimatıyla belediye otobüslerinin üzerindeki Kürtçe afişlerin sökülmesi ile ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle Meclis'e soru önergesi vermişti. 

10 Ocak tarihinde Meclis’e sunulan önerge, Meclis Başkanlığı tarafından “İçtüzük hükümlerinde belirtilen nitelikler taşımadığı” gerekçesiyle işleme konulmayarak iade edildi.  

'Asimilasyon politikaları devam ediyor' ret gerekçesi

Meclis Başkanlığı verdiği yanıt ile önergede yer alan, “Türkiye’nin geçmişte uzun yıllarca, Kürtçeye sistematik olarak baskı uygulandığı ve asimilasyon politikalarının geliştirildiği, mevcut iktidar tarafından da dile getirilmiş olmasına karşın, Kürtlerin hala kendi topraklarında kendi dilini konuşamaması, eğitim, sağlık ve ulaşım gibi haklarından yararlanamaması durumu devam etmektedir” ifadeleri ile 3 soruyu ret gerekçesi olarak gösterdi. 

Sorular değiştirilirse yeniden işleme konulabilir

Başkanlık tarafından verilen yanıtın son bölümünde ise söz konusu kısım ve sorular çıkarıldığı veya İçtüzük hükümlerine uygun olarak yeniden düzenlendiği takdirde önergenin yeniden işleme konulabileceği dile getirildi. 

Önergenin işleme konulmamasına gerekçe olarak gösterilen sorular ise şöyle:

“* Milyonlarca insanın anadili olan Kürtçe dili neden suç unsuru olarak görülmektedir? 

* Anadili Kürtçe olan ve hiç Türkçe bilmeyen vatandaşların kamusal alanda karşılaştıkları dil problemlerinin çözülmesi yerine, sekteye uğratılmasının nedeni nedir?

* Anadilde konuşma gibi en temel insan haklarından olan bir hakkın özgürce kullanılamaması tam aksine suç unsuru sayılması, Türkiye'nin demokratikleşme çabası içerisinde olmadığının bir göstergesi değil midir?” 

MA

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler