TBMM, ABD Senatosu'nun 'Ermeni soykırımı' kararını yok saydı

TBMM Genel Kurulu'nda, ABD Senatosu’nun 1915 olaylarını ‘Ermeni soykırımı’ olarak kabul ettiği karara tepki gösterilerek, ‘yok hükmünde’ sayılması kararı alındı.

TBMM, ABD Senatosu'nun 'Ermeni soykırımı' kararını yok saydı

TBMM Başkanı Mustafa Şentop tarafından Twitter’da duyurulan ABD Senatosu kararının kınama ve ret metninde, şöyle dendi: “Türkiye Büyük Millet Meclisi, tarihi olaylar hakkında hüküm vermenin, parlamentoların işi olmadığı görüşünü tekrar etmektedir. Sözde Ermeni soykırım karar tasarısı daha önce de bir çok kez ABD Senatosu’na gelmiştir ve reddedilmiştir; manidardır ki ABD çıkarları ne zaman Türkiye’nin politikalarıyla ters düşse bu konu Senato gündemine getirilmektedir. Esasen mesele, Ermeniler ve 1915 olayları meselesi değildir; Ermeniler de tarihi olaylar da ABD Senatosu’nun umurunda değildir; Türkiye Aziz Milletimizin iradesine göre değil de ABD’nin taleplerine uygun politika geliştirse ne Ermeniler ne de 1915 olayları ABD Senatosu’nun gündemine gelecektir.”

TBMM Genel Kurulu’nda, 2020 Mali Yılı Bütçe görüşmeleri sürerken, dün ABD Senatosu’nun 1915 olaylarına ilişkin aldığı karara tepkiler geldi. AKP Grup Başkanvekili Eminakbaşoğlu, Amerikan Senatosu’nda alınan karara, Mehmet Akif Ersoy’un ‘Tükürün’ şiirinden bir kesit okuyarak tepki gösterdi. 

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise karara ilişkin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan, bu milletin, meclisin şanına ve şerefine yakışır bir refleks beklediklerini söyledi.  

HDP: Meclis, acıları paylaşma ve toplumsal barış için öncülük yapmalı

HDP ise Anadolu Ajansı tarafından HDP grubunun da karara katıldığı yönündeki haberi yalanlayarak, söz konusu karara katılmadıklarını açıkladı.

(Diken)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler