TBB’den kayyum açıklaması: Tatmin edici gerekçeler ortaya konulmalı

TBB, HDP’li 3 büyükşehir belediyesine kayyum atanmasıyla ilgili “tatmin edici” gerekçelerin ortaya konulması gerektiğini vurguladı.

TBB’den kayyum açıklaması: Tatmin edici gerekçeler ortaya konulmalı

Türkiye Barolar Birliği  (TBB), HDP’li Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyum atanmasıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, belediye eşbaşkanlarının hangi gerekçelerle görevden uzaklaştırıldığının delillerle gerekçelendirilmesi gerektiği ifadelerine yer verildi.  
 
Sürecin yakından takip edileceği belirtilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarının İçişleri Bakanlığı işlemleriyle görevden uzaklaştırılması, kamuoyunda haklı olarak tartışmaya sebebiyet vermiştir. Zira seçim yoluyla göreve gelen yöneticilerin idari işlemle görevden uzaklaştırılmaları son derece istisnai durumlarda mümkündür. Ayrıca bu işlemler sağlam delillerle gerekçelendirilmelidir. Somut olayda dosyaların ayrıntıları kamuoyuyla paylaşılmamıştır. Kamuoyu, seçilmelerinin üzerinden birkaç ay gibi kısa bir süre geçmiş olan ve YSK tarafından adaylıkları konusunda bir sakınca görülmeyen bu belediye başkanlarının hangi somut davranışlarının görevden uzaklaştırmayı gerektiren görev suçlarına vücut verdiği konusunda tatmin edici şekilde bilgilendirilmelidir.”
 
Açıklamada, uzaklaştırmanın geçici nitelikte bir tedbir olduğu bu sebeple ilgililer hakkında açıldığı söylenen soruşturmaların sonuçlandırılması ve tüm sürecin en şeffaf şekilde yönetilmesi beklendiği belirtildi.

(Mezopotamya Ajansı)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler