Tayyip Erdoğan: Gezi’yi masum gören gafil ve düşmandır

Gezi Davası’ndan yargılanan tüm isimlerin dün tüm suçlamalardan beraat etmesinin ardından, iktidar medyası ile AKP/MHP bloku geziyi hedef almaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her kim bu olayları masum bir çevre hareketi olarak tanımlıyorsa gafildir ya da tahammüden bu ülkenin düşmanıdır” dedi.

Tayyip Erdoğan: Gezi’yi masum gören gafil ve düşmandır

 

SiyasiHaber

Dün Silivri’de görülen Gezi Davası’nda yargılanan tüm isimlerin, kendilerine yöneltilen tüm suçlamalardan beraat etmelerinin ardından gerici medya ve AKP/MHP blokundan geziyi hedef alan açıklamalar gelmeye devam ediyor. Dün dava’nın ardından Yeni Akit, “Mahkeme’den skandal gezi kalkışma kararı” manşeti atarken, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, karar sonrası sosyal medya hesabında “Ülkemize en güzel yıllarını kaybettiren, demokrasimize ve ekonomimize en büyük darbeyi vuran, seçilmiş hükümeti vandallıkla devirmeyi amaçlayan, terör örgütlerinin panayır alanına dönen Gezi Kalkışması amasız, fakatsız, apaçık bir ihanettir” paylaşımında bulunmuştu. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise, dün yaptığı konuşmada, “Gezi olaylarının bu ülkeye verdiği zararı unutmamak gerek. Vandallıktan ayrıştırmaya kadar her türlü olayları körükleyen bir durumdu. O sürecin bir bütün olarak Türkiye'ye zarar verdiğini asla akıldan çıkarmayalım” ifadelerini kullanmıştı.

 

Mahkeme heyetini de hedef aldı

Geziyi hedef alan en sert açıklama ise bugün partisin grup toplantısında konuşan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’da geldi. Erdoğan “Her kim bu olayları masum bir çevre hareketi olarak tanımlıyorsa gafildir ya da tahammüden bu ülkenin düşmanıdır” diye konuştu. Sözlerini, “15 Temmuz askeri darbe girişimi aynı saldırı silsilesinin aslında devamıydı hamdolsun bu saldırıyı da milletimizle birlikte boşa çıkarttık. Gezi’den Suriye’ye kadar uzanan bu saldırı zincirinin hedefi doğrudan Türkiye Cumhuriyeti’nin bütünlüğü, milletin kardeşliğidir” diye sürdüren Erdoğan, Gezi’nin yanı sıra, Gezi Davası’nda tüm suçlamaları düşüren ve beraat kararı veren mahkeme heyetini de hedef almış oldu.


Erdoğan’ın grup toplantısındaki konuşmasının Gezi ve Gezi Davası’yla ilgili bölüm şöyle:

“Dün yaşanan gelişmeler bize Gezi olaylarını bir kez daha hatırlattı, Taksim’deki Gezi parkında güya ağaç bahanesiyle başlayan olaylar kısa sürede büyüyerek devlete ve millete karşı sivil bir kalkışma halini almıştır.

Gezi olayları aslında tıpkı askeri darbeler, tıpkı terör örgütlerinin saldırıları, tıpkı FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimleri gibi devleti ve milleti hedef alan alçak bir saldırıdır. Bay Kemal bunu ‘aydınlık gençler’ diye vasıflandırıyor. Bunlar başta şahsı olmak üzere ‘aldatılmış gençler’dir.

Bu ülkede milyonlarca ağaç diken iktidara ağaç sökme yaftası yapıştıranlara ben sadece lanet okurum. Refüjlerden tutunuz yol kenarlarına varıncaya kadar elhamdülillah İstanbul’u biz yeşillendirdik, 12 tane ağaç bir yerden bir yere taşınacak, bunu PKK terör örgütünün oyuncağı durumunda olan bir kişi orada gelip yapacağı bir artistlik şovla orada bir süreç başlatılıyor. Bay Kemal çağrı yapıyor mu yapıyor. Yaklaşık 3 ay gibi bir süre sokaklarımızın işgal edildiği bu hadisenin en küçük masum bir tarafı yoktur.

Bunlar masum bir ayaklanma hadisesi değildir, bunlar ciddi anlamda perde arkasında Soros türü, bazı ülkeleri ayaklandırmak suretiyle oraları karıştıran tipler vardır, onun da Türkiye ayağı malum içerideydi onu da dün beraat ettirmeye kalktılar.

Tüm bu olaylarda 46 kamu binası, 44 ambulans kullanılamaz hale getirilmiştir. 326 işyeri 201 araç tahrip edilmiş yağmalanmıştır, 80 otobüs,  85 otobüs durağı yakılmış yağmalanmıştır.

Gezi olaylarının Türkiye’ye doğrudan maliyeti doğrudan maliyeti 1.4 milyar dolardır.

İşsizliğin çift haneye çıkması da enflasyonun fırlaması da aynı dönemde gerçekleşmiştir.

Sevsinler senin aydınlık gençlerini, bunlar tamamıyla sayenizde aldatılmış gençlerdir. Siz değil misiniz bu ülkede yıllarca terörist olarak tescillenmiş kişilerin posterlerini Atatürk Kültür Merkezi’nin duvarlarına asan.

AKM’nin Taksim’e bakan cephesine siz asmadınız mı? Bu posterleri kimler astı, Bay Kemal işte senin takımın bunları yaptı. Bunları siz yaptınız, eğer sizin aydınlanmış gençleriniz bunlarsa yandık. Bizim aldatılmış gençlere ihtiyacımız yok bizim bu vatan için fedai can edecek gençlere ihtiyacımız var.

Olayları bitirmek için öne sürülen talepleri hatırlıyorsunuz değil mi? İstanbul Havalimanı dahil bütün büyük yatırımların durdurulmasını istediler. Yabancı medya bu olayları aylarca canlı yayınladı, tamamı yalan olan nice haber,  Gezi olaylarını destekleyen medya organlarında fütursuzca dolanıma sokulmuştur.

Her kim bu olayları masum bir çevre hareketi olarak tanımlıyorsa gafildir ya da tahammüden bu ülkenin düşmanıdır.

15 Temmuz askeri darbe girişimi aynı saldırı silsilesinin aslında devamıydı hamdolsun bu saldırıyı da milletimizle birlikte boşa çıkarttık. Gezi’den Suriye’ye kadar uzanan bu saldırı zincirinin hedefi doğrudan Türkiye Cumhuriyeti’nin bütünlüğü, milletin kardeşliğidir.

Milletimiz müsterih olsun, ülkemizin her davası gibi bu meseleyi de son ana kadar takip edecek adaletin tecellisi için son nefesimize kadar mücadeleyi sürdüreceğiz.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler