Taş ocağına referandumlu protesto: ‘Lütfen dengemizi bozmayınız’

İzmir’in Urla ilçesine yakın bir alanda kurulmak istenen taş ocağı ve kırma eleme tesisi projesine tepki gösteren bölge halkı, temsili referandum yaparak topraklarına sahip çıkacakları mesajını verdi.

Taş ocağına referandumlu protesto: ‘Lütfen dengemizi bozmayınız’

DHA’nın haberine göre, Balıklıova Mahallesi Bulabaş Tepe mevkisindeki ‘nitelikli koruma alanı’ içerisinde kalan 66.09 hektarlık alanın 18.23 hektarlık kısmının statüsü değiştirildi. Yapılan düzenlemeyle zeytinliklerin yoğun olarak yer aldığı bölge ‘sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı’ olarak belirlendi.

Ardından da bir firmanın taş ocağı ve kırma-eleme tesisi kurması için valilik tarafından ‘Çevresel etki değerlendirme (ÇED) raporu gerekli değildir’ kararı verildi. Bunun üzerine mahalle sakinleri, kararın iptali için İzmir İdare Mahkemesi’nde dava açtı.

Temsili referandum

Vatandaşlar, yargı yolu ile mücadele başlattıkları projeye karşı, bir de temsili referandum yaptı.

Balıklıova’daki amfitiyatroda bugün bir araya gelen vatandaşlar, Mustafa Kemal Atatürk’ün sözü olan ‘Çevreyi korumak aklın gereğidir’ yazılı pankartı taşıdı. Ayrıca ‘Güneş ve rüzgar bize yeter’, ‘Uyan Urla, çölleşmeye az kaldı’ ve‘Lütfen dengemi bozmayınız’ yazılı dövizler taşındı.

Vatandaşlara, CHP İzmir milletvekilleri Kani Beko ve Kamil Okyay Sındır’ın yanı sıra, CHP eski milletvekili, büyükşehir belediye başkan aday adayı Musa Çam, CHP Kadın Kolları İl Başkanı Nurşen Balcı da destek verdi.

Projeye karşı açılan davanın avukatlığını üstlenen Şehrazat Mercan, 25 hektarın altında olan proje sahaları için halkın katılım toplantılarının yapılmadığını, yetkililerin vatandaşlara bu tesisleri isteyip istemediğini sormadığını, bu nedenle temsili referandum ile projeye ‘Hayır’ dediklerini belirtti.

Mahkeme masrafları için tezgah açıldı

Öte yandan mahallede yaşayan kadınlar, evlerinde yaptıkları sarma, börek, gözleme gibi ürünleri satmak için tezgah açtı. Yine kadınlar tarafından yapılan takılar, tezgahlarda satışa sunuldu. Kadınlar, sattıkları ürünlerden elde ettikleri geliri, ÇED kararının iptali için açılan dava masrafları için kullanacaklarını belirtti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler