Tarsus'da gardiyanlar 'Afrin operasyonunu' bahane ederek hasta tutsak darp etti

Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan hasta tutuklu Nazlı Soglin’in, koğuştaki diğer tutuklularla birlikte gardiyanlar tarafından Afrin operasyonu bahane edilerek darp edildiğini belirten yakınları, Soglin’in tedavisinin yapılmasının engellendiğini söyledi

Tarsus'da gardiyanlar 'Afrin operasyonunu' bahane ederek hasta tutsak darp etti

Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Nazlı Soglin, ailesiyle gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde maruz kaldıkları hak ihlalleri ile sağlık durumuyla ilgili bilgi verdi. Görüşmeyle ilgili bilgi veren arkadaşı Ufuk Demir, Soglin’in ağır hasta olduğunu belirtti. Beyninde tümör olan Soglin’in ayrıca kalpte büyüme, akciğerinde leke, astım ve romatizma gibi hastalıkları olduğunu kaydeden Demir, 9 yıldır cezaevinde tutulan Soglin’in hastalıklarının cezaevine girdikten sonra oluştuğunu söyledi.

Demir, 8 ay önce Erzurum E Tipi Kapalı Cezaevi’nden Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’ne sürgün edilen ve burada ciddi hak ihlalleri ile karşılaşan Soglin’in geçen hafta koğuştaki diğer kadınlarla birlikte darp edildiğini dile getirdi. Demir, şöyle dedi:

“Efrin’den dolayı gardiyan koğuşa girip tüm tutukluları darp etmiş. Soglin arkadaş hasta olmasına rağmen o da darp edilmiş. Bize, ‘Darp olayıyla ilgili rapor aldık. Ama bir şey yapılmadı. Halen vücudumuz darp ve morluklar içinde’ diye belirtti.”

Tedavi edilmiyor

Çukurova’nın nemli havasının Soglin’in hastalıklarını tetiklediğini aktaran Demir, Soglin’in Iğdır veya Patnos’a sevk edilmesi için savcı ve cezaevi idaresine dilekçe verildiğini ancak cevap verilmediğini söyledi. Soglin’in ağır hasta tutsak olduğunu vurgulayan Demir, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Kendisi bize, ‘Burada tedavim yapılmıyor. Nefes alamıyorum. Sevk talebime de bir cevap verilmedi. Yoğun hak ihlalleri var burada. Sırf açlık grevine katıldığımız için 3 ay iletişim ve görüş cezası aldık. Burada bana bir şey olursa sorumlusu cezaevi idaresidir’ dedi. Bizler sevkinin ve tedavisinin yapılmasını istiyoruz.”

Mezopotamya Ajansı

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler