TARİŞ işçilerinin eylemi 19’uncu gününde: Mücadeleye devam

Sendikaya üye oldukları için işten atılan 7 TARİŞ işçisi tüm zorluklara rağmen 19 gündür eylemlerini sürdürüyor. Sendika temsilcileri ve işçilerin ortak sürdürdüğü eyleme dair konuşan Gıda-İş Ege Bölge Başkanı Gürsel Köse, mücadeleye devam edeceklerini kaydetti.

TARİŞ işçilerinin eylemi 19’uncu gününde: Mücadeleye devam

İzmir'in Çiğli Organize Sanayi Bölgesi’ndeki TARİŞ fabrikasında çalışırken Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Türkiye Gıda Sanayi İşçileri Sendikası’na (Gıda- İş) üye oldukları gerekçesiyle 7 işçi 6 Kasım'da işten çıkarıldı. İşten çıkarmaların devam edeceğinin belirtilmesi üzerine işçiler, Gıda-İş Sendikası temsilcileri ve işten çıkarılan 7 işçi öncülüğünde 19 gündür fabrika girişinde oturma eylemini sürdürüyor. 

Soğuk işlemiyor! 

Oturma eylemine her sabah 07.30'da işçilerin işe geldikleri saatte başladıklarını söyleyen ve 7 yıldır kimyager olarak fabrikada çalışan Murat Yılmaz, fabrikada akşam son işçinin çıkmasıyla eylemlerini sonlandırdıklarını belirtti. Rüzgara, yağmura ve soğuklara aldırış etmeden sabah akşam inançla oturma eylemini devam ettirdiklerini vurgulayan Yılmaz, “Daha önce işe nasıl geliyorsak o şekilde hareket ediyoruz. İşçi arkadaşlarımız fabrikada işleri paydos ettikten, son kişiye iyi akşamlar dedikten sonra buradan ayrılıyoruz. Servisten gelen arkadaşlarımızla selamlaşıyoruz. Çayımızı semaverde yapıyoruz. Arkadaşlarımızla sürekli bir sohbet içerisindeyiz. Hava şartları bazen iyi, bazen kötü oluyor. Bundan korunmanın yolunu bir şekilde buluyoruz. Bu direnişi nasıl büyütürüz, zaferle nasıl taçlandırırız bunun değerlendirmesini yapıyoruz. Her yerden destekler geliyor. Bizi yalnız bırakmıyorlar. Sendikalar ve bazı siyasi partiler her zaman yanımızda oluyor” dedi.  

Destek bekliyorlar 

130 kişilik fabrikada 120 kişinin sendikaya üye olduğuna ve sendikalaşmanın öncüleri olarak işten atıldıklarına dikkat çeken Yılmaz, “Sendikaya üye olan arkadaşlarımızın desteğiyle o gün fabrikayı terk etmedik. Saat 06.00’dan gece 11.00’e kadar fabrikada bulunduk. Daha sonra polisler gelip anonsla yaptığımızın suç olduğunu söyledi. Sendika temsilcilerimizle görüşme yaptıktan sonra bir karar alarak hep birlikte fabrika kapsına çıktıktan sonra temsilciler ve işçiler olarak toplam 65 kişi gözaltına alındık. O günden bu yana taleplerimiz devam ediyor. Taleplerimiz; çıkarılan işçilerin işlerine geri dönmesi, sendikal haklarımızın tanınması ve sendikayla masaya oturup toplu sözleşme imzalanmasını istiyoruz. Taleplerimiz kabul edilinceye kadar direnişimiz devam edecek. Birçok kesimden destek alıyoruz. Duyarlı tüm kamuoyunu, emek güçlerini ve siyasi partilerin de desteklerini bekliyoruz” şeklinde konuştu. 

‘Fabrika işçi ve köylünündür’

Gıda-İş Ege Bölge Başkanı Gürsel Köse ise, işçilerin Türkiye Anayasası’nda var olan uluslararası demokratik sendikal haklarını kullandıklarını belirtti. İşçilerin bir suçu varmış gibi işveren tarafından çıkarıldığını hatırlatan Köse, “Burası bir kooperatiftir. Fabrika sahibi olmayan, patronu ve üreticisi de köylü olan bir işletmeden bahsediyoruz. Çalışan arkadaşlarımız buranın ortak çalışanlarıdır. Direnişte olan arkadaşlarımızın babaları bu fabrikanın ortağıdır. Yönetim kurulunda görev yapıyorlar. Seçilerek gelinen yönetim kurulu üyeleri kendi şahsi şirketleri gibi hareket ediyorlar. Bu fabrikada sömürü, eziyet ve zulüm var. Arkadaşlarımızda bıçak kemiğe dayandı. Örgütlü hareket etmek için sendikaya üye oldular. Şu an bizimle görüşme yapmıyorlar. İlk eyleme geçildiği gün HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, İnsan Hakları Kaynakları Müdürü ile görüşme yaptı. Sayın vekil Çepni işçilerin işten çıkarılma nedenini sorunca müdür ‘Bunlar boş geziyor, bu yüzden çıkarttım’ diye cevap verdi. İşçilerin yüzüne bakarak böyle bir cevap verdi. Sonra arkadaşların kıdemlerini sorduk. Her bir işçi çalışma hayatı 18-20 yıl uzun süreye dayanıyor. Bunlar söylendikten sonra çevirmeye başladı” diye konuştu. 

‘Mücadele devam edecek’

İşçilerin direnişinin uzun sürebileceği bilgisini veren Köse, “İşverenin tavrı belirleyecek. En insani talebimiz çıkarılan işçiler geri alınsın. Sendika hakkı tanınsın, işçilerin üye olduğu sendikayla otursunlar, çalışma ücret koşullarını beraber belirlesinler. Biz Gıda-İş olarak üretimden, iş barışından yanayız. Aynı zamanda sendikal haklar tanına kadar bu mücadele devam edecek. Şimdi arkadaşlarımız el ilanları hazırlayacaklar. Tahriş zeytinyağı fabrikasında neler oluyor halkımızı bilgilendirmek için el ilanları bastırıyoruz. Halkımızın yoğun olduğu yerlerde dağıtacağız. Buradaki sesimizi duyurmaya çalışacağız” dedi.

 Mezopotamya Ajansı

Etiketler: tariş, Grev

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler