Tarikat yurdunda 96 öğrenci zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırıldı

Samsun'un 19 Mayıs ilçesindeki İlmi ve Fikri Araştırmalar Merkezi'ne ait yurtta kalan 96 öğrenci, yedikleri yemekten sonra rahatsızlanınca gıda zehirlenmesi şüphesi ile hastaneye kaldırıldı.

Tarikat yurdunda 96 öğrenci zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırıldı

Olay, Samsun'un 19 Mayıs ilçesinde bulunan İlmi ve Fikri Araştırmalar Merkezi'nde meydana geldi. Yurtta yatılı kalan öğrenciler iddiaya göre dün akşam yemeğinden sonra mide bulantısı ve kusma şikayetiyle hastaneye gitti. Kısa sürede 96 öğrenci aynı şikayetle 19 Mayıs ve Bafra Devlet Hastanesi'ne götürüldü.

Tedaviye alınan öğrencileri İl Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç ziyaret ederek sağlık durumları hakkında bilgi aldı. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri, öğrencilerin yediği yiyeceklerden numune alarak soruşturma başlattı.

Derneğin kurucu başkanı İhsan Şenocak

İlmi ve Fikri Araştırmalar Merkezi adlı dernek, "Yeniden İslâm Sadece İslâm" sloganıyla Samsun'da faaliyet gösteriyor. Dernek bünyesinde Kuran, hadis gibi derslerin yanı sıra akaid, tefsir, hadis, fıkıh, adab dersler veriliyor. 

Derneğin kurucusu ise tartışmalı açıklamalarıyla gündeme gelen ilahiyatçı İhsan Şenocak. İhsan Şenocak kadınların pantolon giymesinin zararlı olduğunu ve cehennemde cezalandırılacağına dair söylemleriyle gündeme gelmişti.

Şenocak, "Yani kızın şu sokaktan geçip de okula pantolonla giderken yüreğin parçalanıyor mu senin? 18 yaşında kaşını aldıran kızın üniversiteye giderken o halde, yüreğin parçalanmıyorsa vallahi kıyamet günü cehennem seni parçalayacak. Allah'ın emanetini ne hale getirdin? Sevindin üniversiteyi kazanınca; ODTÜ'ye, Boğaziçi'ye gidince sevindin. Doktor olacak, mühendis olacak, 5 milyar aylık alacak, arabaya binecek, eşine mecbur olmayacak, mahkum olmayacak... Peki onlara sevindin; kot pantolonuyla erkeklerin bakışı arasında kızın yürüyor, delikanlılar arkasına takılmışlar, arkasından gidiyorlar. Yavrunu cehenneme attın cehenneme!" açıklamasında bulunmuş, bu açıklamalar açığa alınmasına sebep olmuştu.

27 Ekim 2017'de açığa alınan ve "Genç kaynananın elini öpmek şehvet uyandırır" gibi sözleriyle hatırlanan Şenocak, 3 ay süren soruşturmalar sonucunda Sinop İl Müftülüğüne eğitim uzmanı olarak atanmıştı. 

Evrensel

Son Haberler

Popüler Haberler