Tarık Ziya Ekinci arazisini satıp gelirini Beşikçi Vakfı'na bağışladı

“Bu topraklar babamdan kalsa da Kürt halkının malıdır” diyen Kürt siyasetçi ve yazar Tarık Ziya Ekinci, 614 dönüm arazisinin satışından elde edilen geliri İsmail Beşikçi Vakfı'na bağışladı.

Tarık Ziya Ekinci arazisini satıp gelirini Beşikçi Vakfı'na bağışladı

 

Dr. Tarık Ziya Ekinci babadan kalma arazisini satarak gelirini İsmail Beşikçi Vakfı’na (İBV) bağışladı.

Ekinci’nin, “Altı yüz dönüm civarında babadan kalma arazim var. Bu topraklar babamdan kalsa da Kürt halkının malıdır. Ben de bu toprakları Kürt halkı için yararlı işler yapan bir kuruma bağışlamak istiyorum. Akrabalarımla görüşeceğim. Eğer toprakları almak isteyen varsa, bedelini bağışlayacağım. Yoksa arazileri bağışlayacağım. Tercihim de İsmail Beşikci Vakfı’dır” talebi üzerine vakıf bağış sürecini tamamladı.

 

NKXvCn

 

Vakıf yöneticilerinin Ekinci’nin talebi üzerine bürokratik işlemleri tamamlanmasının ardından, arazi satıldı. Ekinci ve eşi Perihan Ekinci de satıştan elde edilen geliri İsmail Beşikçi Vakfı’na bağışladı. İBV Onur Kurulu Üyesi Av. Ruşen Arslan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şunları söyledi:

“Dr. Tarık Ziya Ekinci ve eşi, 614 dönüm arazilerinin satışının gelirini vakfa bağışladı. Tarık Abi sonuçta kararını verdi. Yaşından dolayı kendisi bizzat uğraşamadığından, beni vekil tayin etti. Vekâlet ilişkisi, tamamen güven ilişkisidir. Hem bağışlayanın vekili ve hem de satış bedeli lehine bağışlanan İsmail Beşikci Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürütmem etik olarak mümkün değildi. Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu ile görüşerek istifa ettim. Satış Tarık Ziya Ekinci’nin akrabalarına yapıldı. Bu, ailenin de vakfın da tercihiydi. Satış pazarlığı alıcılarla Vakıf yönetimi arasında geçti. Kararı Tarık ağabey de vakfa bırakmıştı. Bu bağış nedeniyle Şubat 2020’de sona erecek görevim; birkaç ay önce, 2019 Ekim ayında bitmiş oldu.

 

‘Adının yaşatılması için gereken yapılacaktır’

Tarık Abi’ye bu örnek davranışı için teşekkür etmek isterim. Bağışının maddi getirisi yanında, manevi yönü çok önemliydi. Ömrü mücadele içinde geçen ve 95 yaşında halen makale yazan, gündemi yakından takip eden ve mücadelesine devam eden Tarık Abi’nin, ‘Bu topraklar Kürt halkına aittir. Kürt halkına yararı olan bir kültür kurumuna bağışlıyorum’ demesi çok anlamlıydı. Umarım vakıf yönetim kurulu da Tarık Abi’nin, vakıfta da adının ebedi yaşaması için gerekeni yapacaktır.”

(Gazete Duvar)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler