‘Tarihsel miras’ katliamı yüzsüzlükle örtülmez

Anadolu ajansı, AKP’nin Hasankeyf katliamını aklamaya çalışan “Hasankeyf yeni yüzüyle misafirlerini bekliyor” başlıklı bir haber servis etti. Anadolu Ajansı'nın haberi “tarihsel mirasın” katledilmesini mazur göstermeye çalışırken AKP iktidarı’nın suçunu itiraf etmekten başka bir mana taşımıyor.

‘Tarihsel miras’ katliamı yüzsüzlükle örtülmez

 

Anadolu Ajansı'nın sular altında kalan 12 bin yıllık kültürel miras Hasankeyf hakkında yaptığı haber tepkilere neden oldu.  "Hasankeyf yeni yüzüyle misafirlerini ağırlamaya hazırlanıyor" ifadesine yer verilen haberde Hasankeyf'in betona bulanmış hali açıkça görüldü.

Resim

Ilısu Barajı’nın yok ettiği 12 bin yıllık tarihi antik kent Hasankeyf'in yeni hali tarihe yapılan katliamı ortaya koydu.

AA'nın söz konusu haberi New York Times gazetesinin ‘‘Erdoğan’ın değişim hırsının kurbanları’’ başlığıyla yayınladığı Hasankeyf haberinden sonra servis etmesi de dikkat çekti.

 

“12 bin yıldır böyle yüzsüzlük görülmedi “

Sosyal medyada, “12 bin yıldır böyle yüzsüzlük görülmedi”, “Bu nasıl bir beton, “Pardon ama yüz m kaldı. Her şey suyun altında kaldı, kalan da dinamit ile patlatıldı. Resmen tarihi gömdük” İnsanda en azından biraz utanma olur. Zerresi yok bunlarda. Tarihi yok ettiniz. Bir de dalga geçiyorlar. Arsızlar” ifadelerinin yer aldığı paylaşımlar yapıldı.

 

Hasankeyf New York Times’ın manşetinde: ‘‘Erdoğan’ın değişim hırsının kurbanları’’

Haberde, “Bugün vadi sular altında ve 70 bin kişi yerinden oldu” ifadeleri yer alırken, Hasankeyf’te yaşananların “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın değişim hırsının kurbanları” olarak vurgulandı. Tüm itirazlara rağmen Erdoğan’ın “mega projesi” olarak nitelendirilen Ilısu Barajı’ndan gelen suların kenti yutmaya başladığına dikkat çekilen haberde, bölgede yaşayanların fikrinin alınmadığı; arkeolog ve çevrecilerin sözlerine kulak verilmediği de belirtildi.

 

‘Vadinin yok olmasına sinirli’

Birçok arkeolog ve çevrecinin vadinin yok olmasına sinirli olduğu da aktarılan haberde projeye karşı tepkili olanların Hasankeyf’i kurtarma çabasının “Erdoğan’ın artan otoriterliği karşısında yıkıldığı” ifade edildi. Haberde NYT gazetesi foto muhabiri Mauricio Lima’nın fotoğrafladığı Hasankeyf’in durumu aktarıldı. Haberde yetkililerin emriyle birçok evin yıkıldığı ABD’li okuyucuya aktarılırken, yerinden olanlar için yeni bir kasaba inşa edildiğini, ancak birçok kişinin bu evleri “sevimsiz” bulduğu belirtildi.

 

‘Yüreğimiz yanıyor’

Gazete bugün sosyal medya hesabından yayımladığı mesajında da “Yüreğimiz yanıyor” ifadesini kullandı. Yok edilen Hasankeyf’e ilişkin etkileyici fotoğrafların kullanıldığı haberde, bölgenin neolitik dönemlerden beri yaşadığı düşünülen arkeolojik bir yerleşim olduğuna dikkat çekilerek, “Ülkenin cumhurbaşkanı ekonomik kalkınma için yöreyi su altına bırakana kadar binlerce aile orada yaşıyordu” denildi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler