Tarihin en büyük Güneş tutulması gerçekleşti

Milyonlarca kişinin merakla beklediği Güneş tutulması gerçekleşti. TSİ 19.00’da başlayan güneş tutulması Türkiye’den gözlemlenemedi. NASA, uluslararası uzay istasyonunda kaydedilen tutulmaya ait görüntüleri paylaştı.

Tarihin en büyük Güneş tutulması gerçekleşti

ABD'nin aylardır beklediği an geldi. 14 eyaletten izlenebilecek tam Güneş tutulması gerçekleşti. Milyonlarca kişi merakla beklenen Güneş tutulmasını izleyebilmek için sokaklara döküldü.

Güneş'le Dünya arasında giren Ay'ın gölgesi ilk olarak ABD'nin batı kıyısındaki Oregon üzerine düştü.

Merakla beklenen Güneş tutulması, Türkiye saatiyle dün akşam 19.00'da başladı.

Tam Güneş tutulması sadece Kuzey Amerika'da gözlemleniyor. Türkiye'den de gözlenebilecek tam güneş tutulması ise 20 Nisan 2060'da gerçekleşecek.

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) tarafından yapılan açıklamada, güneş tutulmasının en net şekilde görünebileceği eyaletler olarak; Oregon, Idaho, Wyoming, Nebraska, Missouri, Illinois, Tennessee, North Carolina gibi eyaletlerin yanı sıra çeşitli şehirlerden de görünebileceği duyurulmuştu.

Ülkenin önde gelen astronomi kurumlarından Amerika Astronomi Topluluğunun Sözcüsü Dr. Rick Feinberg, AA muhabirine açıklamasında, "Bu tutulmanın en kayda değer yönlerinden biri, Oregon eyaletinden Kuzey Karolina eyaletine kadar araştırma ekiplerini yerleştirebileceğiniz 41 kilometrelik kesintisiz kara parçası üzerinde gerçekleşiyor olması" dedi.

'Bu bir ilk'

Feinberg, "Tutulma ülke üzerinden hareket ederken bir araştırma ekibinden diğerine sırayla herkes gözlem yapabilecek ve bu sayede Güneş'in koronasını yaklaşık bir buçuk saatlik süre zarfında sürekli olarak gözlem altında tutabileceğiz. Bu astronomi tarihinde bir ilk" ifadelerini kullandı.

Yıllardır yapılan araştırmalarda Güneş'in bilim insanlarına pek çok sırrını açtığını dile getiren Feinberg, ancak astronomların ve Güneş fizikçilerinin hala Güneş'in atmosferi milyonlarca dereceyken merkeze daha yakın konumdaki dış yüzeyinin nasıl 5 bin 500 derecede kaldığı gizemini çözemediğini söyledi.

ABD'yi bir uçtan diğerine kateden son tutulma bundan yaklaşık yüz yıl önce, 1918'de meydana gelmişti. Bu bakımdan, bugünkü tutulma bilim dünyasınca 'yüzyılın fırsatı' olarak değerlendiriliyor.

NASA Güneş tutulmasının başlaması ile canlı yayına geçti.

NASA, Uluslararası uzay istasyonunda kaydedilen tutulmaya ait görüntüleri paylaştı.

NASA'nın paylaştığı o anlar şöyle:

 

 

Etiketler: güneş tutulması, NASA, ABD

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler