Tarihi anlaşma imzalandı, Makedonya'nın ismi değişti

Yunanistan ve Makedonya arasında 27 yıldır devam eden 'isim' krizinin çözümüne yönelik tarihi anlaşma bugün imzalandı. Karar referandum oylamasına da sunulacak.

Tarihi anlaşma imzalandı, Makedonya'nın ismi değişti

Yunanistan ve Makedonya arasında devam eden isim krizi çözüldü. Makedonya’nın resmi adı ‘Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’ olarak değiştirildi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias ve Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov, iki ülkenin sınırında bulunan Prespa Gölü kıyısındaki Psarades köyünde düzenlenen törende anlaşmaya imza attı.

Törene ayrıca Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Makedon mevkidaşı Zoran Zaev’in yanı sıra Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, AB Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ve Birleşmiş Milletler (BM) Özel Temsilcisi Matthew Nimetz katıldı.

Yunanistan vetosu kaldırılacak

Anlaşma, Makedonya’nın isminin “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” anlamına gelen “Republika Severna Makedonija” olarak değiştirilmesini ve ülkenin AB ile NATO üyeliklerine yönelik Yunanistan’ın vetosunun kaldırılmasını öngörüyor.

Anlaşmanın geçerli olabilmesi için iki ülkenin meclisleri ve ardından gerçekleştirilecek referandumda halk tarafından da onaylanması gerekiyor.

(Reuters)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler