Tanzim satış uygulaması, ilk günden zarar yaptı

Sebze ve meyvedeki fiyat artışına karşı kurulan 'Tanzim Satış Noktaları'nın ilk iki günde sadece İstanbul'da 400 bin TL zarara uğradığı belirtiliyor.

Tanzim satış uygulaması, ilk günden zarar yaptı

Sebze ve meyvelardeki fiyat artışlarına karşı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Biberiydi, çarlistonuydu, patlıcanıydı, domatesiydi; ayar çekme kararı aldık, belediyelerimizde adımlarımızı atacağız" açıklamasının ardından İstanbul ve Ankara'da kurulan 'tanzim satış noktaları'na yönelik tartışmalar büyüyerek devam ediyor.

CHP eski milletvekili ve gazeteci Barış Yarkadaş, hafta başından itibaren hizmete giren tanzim satış noktalarında daha ilk günden yaşanan zararı anlattı.

Belediyeler zarar ediyor

Twitter hesabından yayınladığı mesajlarla 'tanzim satış noktaları'ndaki maliyetler ve zarar hakkında bilgi veren Yarkadaş, belediyelerin kilo başına zarar ettiğini belirtiyor:

"İBB, çadırda kendi personelini çalıştırdığı için, ürünlere 'işçilik maliyeti' binmiyor. Ancak ilginç olan şu: İBB, Aydıncık'tan 4.5 TL'ye mal ettiği salatayı, tezgahta 4 TL'ye satıyor. Ve böylece kilo başına 500 kuruş zarar ediyor. Dün İstanbul'a 18 TIR sebze meyve aracı geldi" 

Mersin Aydıncık Hali'ni aradığını belirten Yarkadaş, "İBB Tanzim Satış Çadırı için iki TIR salata sarılmış. Toplam 40 ton salata şu an İstanbul yolunda... İBB, salatanın kilosunu Aydıncık Hali'nden 4 TL'ye satın almış. Buna 50 kuruş da nakliye masrafı biniyor. Salata böylece 4.5 TL oluyor" bilgisi paylaştı.

'İBB her ürünü kilo başına zararla sattı'

18 TIR'ın, 360 ton sebze meyvenin İstanbul'a getirildiği anlamına geldiğini belirten Yarkadaş, İBB'nin yaptığı zararın nasıl ve nereden karşılacağını soruyor:

"Demek ki; İBB dün her ürünün kilosunu ortalama 500 kuruş zararla sattı. 360 ton sebze meyvenin kilo başına 500 kuruş zararla satılması ortaya çok ciddi bir maliyet çıkarıyor. Bu zararı kim nasıl ve nerden karşılayacak?

İBB'nin, her gün ortalama 200 bin TL zarar edeceğini öngören Yarkadaş, iki günde yapılan zararın yaklaşık 400 bin TL olduğunu söylüyor:
"Seçim öncesi popülizm uğruna, kamunun kaynakları adeta yağmalanıyor. Bu tablonun Ankara, İzmir, Bursa ve Denizli'de yaşandığını da unutmayın"

Hal esnafından 4 TL'ye alınan salatalığın daha düşük bir fiyata satılmasının istendiğini de dile getiren Yarkadaş, fiyat düşürmeyene ceza yağdığını belirtti.
Siyasi iktidarın, inşaat sektörünü çökerttiği için başka arayışlara yöneldiğini ifade eden Yarkadaş, AKP'nin yeni bir hal yasası hazırlamak için hal esnafını hedef gösterdiğini belirtiyor.

Barış Yarkadaş'a göre işin özeti şu: AKP tarımı bitirirken, kendisine yeni bir TEKEL oluşturmanın da zeminini yaratıyor. Kent merkezine çadır kurup, bir kilo kotalı patlıcan satarak, popülizmin doruğuna çıkıyor. Yoksullaştırılan halkımız ise günü kurtarmak için saatlerce kuyrukta bekletiliyor.

(Artı Gerçek)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler