Tanzim de işe yaramadı: Kuru soğanda kıtlık başladı

Kilosu 18 TL’ye çıkan biberi almak için tanzime giden yurttaş, ihtiyacını karşılayamıyor. Tanzimde kuru soğanda kıtlık olduğu belirtildi.

Tanzim de işe yaramadı: Kuru soğanda kıtlık başladı

Biberin kilosu 18 TL’ye çıktı. Tanzimdeki 6 TL’lik biberleri almak isteyen yurttaş 3-4 gündür biber bulamıyor. Kuru soğanda da kıtlık olduğu belirtilirken, ürün bulmak isteyenler uzak yoldan gelerek sabah erken saatlerde kuyruğa giriyor.

Tanzimde kıtlık başladı

Yurttaşı uzun sebze ve meyve kuyruklarına mecbur bırakan tanzim satışlara yönelik ‘ihtiyacı karşılamayacak’ eleştirileri haklı çıktı. Tanzimin ikinci haftasından itibaren aralıklarla gelmeye başlayan kuru soğana son 3-4 gündür biber de eklendi. Bu ürünler sabah erken saatlerde bile bulunamıyor. Zaman zaman bu ürünlere patlıcan ve pirinç de ekleniyor. Salatalık, öğleden sonra ilk tükenen ürünler arasında. Öğleden sonra giden yurttaşlara 10 üründen ancak 3-4 ürün kalıyor. Cumhuriyet’in aktardığına göre tanzim ihtiyacı karşılamadığı için uzun kuyrukların, artık yalnızca sabah saatlerinde oluştuğu belirtiliyor.

Talebi karşılamadı

Satış yapan Beltur çalışanları, sınırlı sayıdaki ürünler herkese yetsin diye bazı ürünlerdeki 3 kilo sınırını 2 kiloya düşürüyor. Kilo sınırından dolayı istediği miktarı alamayan bazı yurttaşlar da yeniden kuyruğa girmek zorunda kalıyor. Mecidiyeköy’de tanzim noktada konuşan bir yurttaş, “Beşiktaş’ta ürün çeşitliliği bittiği için Ortaköy’den çıkıp buraya geldim. Neden bize bu çileyi çektiriyorlar” diyerek tepki gösterdi. Yurttaşlar, ürünlerin herkese yetmediğinden şikayetçi.

‘Patlıcan, biber ve salatalık bulamıyorum...’

Taksim’deki bir yurttaş, kuru soğanı baktığı hiçbir tanzim noktasında bulamadığını, öğleden sonraya kaldığı için de istediği ürünlerin kalmadığını anlattı. Bir diğer yurttaş ise, “Çalıştığım için öğleden sonra gelebiliyorum. Patlıcan, biber ve salatalık bulamıyorum” dedi. Tanzim satışa ilk defa geldiğini, yalnızca patates ve domates alabildiğini belirten diğer bir yurttaş da “Biber, salatalık, nohut ve pirinç de alacaktım ama kalmamış. Çok bir malzeme yok” diye konuştu.

Sebze lüks oldu: Biber 18 TL’yi aştı!

Öte yandan, marketleri ‘fırsatçılıkla’ suçlayan hükümet, tanzimle birlikte marketlerdeki fiyatların indiğini iddia edip, ‘fırsatçılık’ söylemini pekiştirse de vatandaşın marketlerde ucuz fiyata bulabildiği ürünler, kendi tabirleriyle ‘çerik çürük’ olanlar... Semt pazarlarındaki sebze fiyatları ise hala cep yakıyor. Sivri biber geçen hafta 18 TL’yi aştı. Dolmalık biber ise 15 TL’ye çıktı.

Etiketler: soğan, kıtlık, tanzim

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler