Tanrıkulu: Ümraniye Belediyesi’ne de kayyım atanacak mı?

CHP’li Sezgin Tanrıkulu ‘El Kaide kurucusunun adını bir caddeye veren Ümraniye Belediyesi’ne kayyım atanacak mı’ diye sordu.

Tanrıkulu: Ümraniye Belediyesi’ne de kayyım atanacak mı?

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu Binali Yıldırım’ın yanıtlanmasını istediği soru önergesinde El Kaide’nin kurucularından ve ideologlarından Abdullah Azam’ın adının İstanbul’un Ümraniye İlçesi Dudullu Semtinde bir caddeye adının verilmesini sordu.

15 Temmuz Darbe Girişiminden sonra “FETÖ-PDY” ile ilgisi olan olmayan birçok kuruluş, örgüt ve kişi “terör örgütü” olmakla, “terör örgütü üyeliği” ile suçlandığına dikkat çeken Tanrıkulu: “Ancak, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkenin “terör örgütü” olarak kabul ettiği El Kaide’nin kurucularından ve ideologlarından Abdullah Azam’ın adının İstanbul’un Ümraniye İlçesi Dudullu Semtinde bir caddeye verildiği iddia edilmektedir” dedi.

Tanrıkulu bu bağlamda Binali Yıldırım’a şu soruları sordu

* Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkenin “terör örgütü” olarak kabul ettiği El Kaide’nin kurucularından ve ideologlarından Abdullah Azam’ın adının İstanbul’un Ümraniye İlçesi Dudullu Semtinde bir caddeye verildiği iddiası doğru mudur?

* İddia doğru ise, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkenin “terör örgütü” olarak kabul ettiği El Kaide’nin kurucularından ve ideologlarından Abdullah Azam’ın adının İstanbul’un Ümraniye İlçesi Dudullu Semtinde bir caddeye verilmesinin gerekçesi nedir?

* Bahse konu caddenin daha önceki ismi nedir?

* Türkiye, El Kaide’yi “terör örgütü” olarak tanımaktan vazgeçmiş midir?

* El Kaide “terör örgütü” ise, örgüt kurucusunun adı bir caddeye nasıl ve hangi gerekçe ile verilmiştir?

* El Kaide “terör örgütü” ise Ümraniye Belediyesi yöneticileri hakkında “terör örgütüne yardım”, “terör örgütünü destekleme” gerekçesiyle soruşturma açılmış mıdır ya da açılacak mıdır? Açılmışsa, güncel akıbeti nedir?

* El Kaide “terör örgütü” ise, örgüt kurucusunun adını bir caddeye veren Ümraniye Belediyesi’ne de kayyım atanacak mıdır?

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler