Talim Terbiye Kurulu Başkanı: Evrime inanmıyorum, ama geçerli bir teori olduğu için kullanıyorum

Talim Terbiye Kurulu Başkanı, evrime inanmadığını ama tıpkı tornavida ve pense gibi onu kullandığını; kadının erkeğe itaat ‘gerekliliğinin’ parayla ilgisi olduğunu söyledi. Müfredattaki cihat kavramını da savunan Durmuş, “Geri adım atacak bir şey yok" dedi.

Talim Terbiye Kurulu Başkanı: Evrime inanmıyorum, ama geçerli bir teori olduğu için kullanıyorum

Talim ve Terbiye Kurulu (TTK) Başkanı Alparslan Durmuş, müfredattan çıkarılması tartışma yaratan Evrim Teorisi’ne ilişkin “Evrim bir teori midir? Teoridir. Geçerli bir teoridir. Tornavidaya inanıyor musunuz, penseye inanıyor musun? Penseyi kullanıyorum diyorsun. Ben evrime inanıyor muyum? Hayır evrime inanmıyorum ama evrimi kullanıyorum” dedi.

"Evin geçimini sağlayana itaat edilir"

Hz. Muhammed’in Hayatı dersine yönelik hazırlanan kitaplardaki evlilik ve kadının itaat etmesine ilişkin ilk soruda böyle bir tartışmanın olmadığını söyleyen, kitapta “eşlerin birbirlerine karşı sorumlulukları diye bir başlık var” yanıtını veren Durmuş, kitaptan bölümlerin gösterilmesi üzerine “İslam dininden bahsediyoruz ve erkekler kadınlar üzerinde onların geçimlerini sağlamaktan kaynaklı bir üstünlüğe sahiptir” diyor. “İslamda genel bir ilkedir, ‘zamanın değişimine göre hükümler de değişebilir’. Orada diyor ki, zamanı itibariyle böyle bir işbölümü varsa, bunun gereği olarak kadın da ona itaat eder” ifadelerini kullandı. “Evin geçimini kadının sağlaması durumunda kadına mı itaat etmek gerekir” sorusuna Durmuş, “Görev ve sorumluluklar da değişirse roller de değişir. Bu aklın bir gereğidir” dedi.

Cihattan geri adım yok

Müfredattaki cihat kavramını da savunan Durmuş, “Geri adım atacak bir şey yok. Net bir şekilde cihadı, DAEŞ gibi, FETÖşistler gibi birtakım kendine dini isnat eden sözde dinsel gruplar var. Biz bütün derslerimizde, yanlışı temizlemeye ve doğruyu inşa etmeye çalışırız” diye konuştu. Durmuş, Evrim Teorisi’nin konu olarak çıkartılması tartışmasına ise “Evrim bir teori midir? Teoridir. Geçerli bir teoridir. Tornavidaya inanıyor musun, penseye inanıyor musun? Penseyi kullanıyorum diyorsun. Aynı şekilde ben evrime inanıyor muyum? Hayır evrime inanmıyorum ama evrimi kullanıyorum. Biyoteknolojide, biyolojik bazı konuları açıklamakta kullanıyorum” dedi. Durmuş, “‘Evrimi kaldırdık mı’ cümlesi ‘Siz Fransız İhtilali’ni, Osmanlı Devleti’nin yıkılışını programlardan kaldırdınız mı’ cümlesi kadar saçma bir cümledir. Evrim teorisine dair es geçtiniz mi diye sorabilirsiniz? Çünkü var olan bir şeyi kaldırmazsınız. Ya yeni bir model sunarsınız ya da bunu es geçersiniz” diye konuştu.

‘Atatürk yeterince var’

Atatürk’e ilişkin bölümlerin daraltılmasına ilişkin ise Durmuş şöyle konuştu: “Atatürk’e ilişkin bölümler: Türkçe 1’den 8’e kadar her sene bir ünite toplam 6 ünite var. Zorunlu ünite 6 ünitenin bir tanesi Milli Mücadele ve Atatürk’tür. Kahramanlık, fedakârlık, Çanakkale Savaşları gibi anahtar kelimelerle metinler üzerinden Türkçe dersinde Milli Mücadele ve Atatürk ünitesinde alınması zorunlu olarak işlenmektedir. Program bir çerçeve verir. Bütün derslerimizde yerinde ve gereğince anlamlıca var.” Durmuş, kitaplardaki ateistle evlenmeyin uyarısına ilişkin ise “Ben bulunmuyorum ki, Allah bulunuyor. Bana ne? Allah’ın dinini mi düzelteceğim. İslam’da bu var. Bu inananları bağlıyor yani, inanmayanları bağlamıyor” diye konuştu.

Cumhuriyet

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler