Taksim'de ölüm orucundaki Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek'e destek sloganına gözaltı!

Taksim'de ölüm orucundaki Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek'e destek sloganı atan iki genç gözaltına alındı.

Taksim'de ölüm orucundaki Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek'e destek sloganına gözaltı!

 

İstanbul Taksim Meydanı'nda hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi Helin Bölek ve hâlen ölüm orucunda olan Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek için slogan atan iki genç gözaltına alındı. 

Taksim Meydanı'nda 3 Nisan'da taleplerinin karşılanması isteğiyle ölüm orucunda olan ve 288. gününde hayatını kaybeden Grup Yorum Üyesi Helin Bölek ile aynı taleplerle hâlen 319 gündür ölüm orcundaki İbrahim Gökçek'e destek olmak için slogan atan iki genç gözaltına alındı. 

Gençlerin 'İbrahim Gökçek onurumuzdur', 'Grup Yorum halktır, susturulamaz' gibi sloganlar attığı görüldü. 

 

Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek ölüm orucunun 319. gününde

Ölüm orucundaki Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek, ölüm orucunun 391. gününde. 

Grup Yorum'un çalışmalarını yürüttüğü İstanbul'daki İdil Kültür Merkezi son iki yılda 10'dan fazla kez polis baskınına maruz kaldı.

Baskınlar sırasında Grup Yorum'a ait enstrümanlar başta olmak üzere birçok eşya kırıldı veya kaybedildi. Nota defterleri ve şarkı kayıtları zarar gördü.

Grup Yorum'un yaptığı açıklamaya göre, bu baskınlarda 30'u aşkın kişi tutuklandı. Grubun halen tutuklu üyeleri bulunuyor.

Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek ve Helin Bölek de ölüm orucuna başlamış, birlikte kaldıkları eve 11 Mart'ta polis, baskın düzenlemiş, Bölek ve Gökçek zorla hastaneye götürülmüşlerdi. Ancak tedaviyi kabul etmeyen her iki sanatçı kaldıkları eve geri getirilmişlerdi.

Grup Yorum'un çalışmalarını sürdürdüğü İstanbul'daki İdil Kültür Merkezi'ne yaklaşık bir yıl önce düzenlenen operasyonun ardından diğer üyelerle birlikte gözaltına alınarak tutuklanan ve cezaevinde başladığı ölüm orucunu tahliye edildikten sonra da Bölek'le birlikte devam ettiren Gökçek ise ölüm orucunun 319'uncu gününde bulunuyor.

Grup Yorum, öncelikle üç yıldır devam eden konser yasaklarının son bulmasını, grup üyelerine yönelik davaların düşürülmesini, İçişleri Bakanlığı'nın haklarında çıkardığı yakalama kararlarını kaldırmasını ve faaliyetlerini yürüttükleri İdil Kültür Merkezi'ne yönelik baskınların son bulmasını talep ediyor.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler