‘Taksim’de cihadist suç örgütlerinin bulunduğu eyleme polis göz yumdu, iktidar teşvik etti’

Suriye ordusunun Halep'te zafer ilan etmesinin ardından dün akşam İstanbul’da İslamcı örgütlerin Rusya Başkonsolosluğu önünde yaptığı eylemi değerlendiren CHP PM üyesi Ali Özgündüz, eylemde yer alanların birçoğunun cihatçı suç örgütleri olduğunu belirterek, eylemin iktidarın onayı ve teşviki ile yapıldığını, polisin eyleme göz yumduğunu kaydetti.

‘Taksim’de cihadist suç örgütlerinin bulunduğu eyleme polis göz yumdu, iktidar teşvik etti’

Suriye ordusunun Halep'te zafer ilan etmesinin ardından dün akşam İstanbul'daki Rusya Başkonsolosluğu önünde toplanan bir grup Mazlum-Der ve Özgür-Der'in organize ettiği bir protesto eylemi gerçekleştirdi. Protesto gösterisinde tekbirler getiren grup, Rusya, İran ve Suriye aleyhine sloganlar attı. Çevik Kuvvet ve Güvenlik Şube Müdürlüğü ekiplerinin geniş güvenlik önlemi altında gerçekleşen eylem, grubun dağılmasıyla sona erdi.

Hizb-Ut Tahrir'den tekbirli eylem

Bir grup Hizb-ut Tahrir üyesi de İstiklal Caddesi'nde Rusya Başkonsolosluğu'na yürüyerek Suriye ordusunun Halep'te kazandığı zaferi protesto etti. Tekbir getirip, sloganlar atan grup Rusya Başkonsolosluğu önünde bir basın açıklaması yaptı. Grup yapılan basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.

CHP'li Özgündüz: Polis, eylemin kendi kontrolünde yapılmasına onay verdi

Sputnik’e konuşan CHP Parti Meclisi üyesi Ali Özgündüz şu değerlendirmelerde bulundu: "Elbette bu eylem yetkililerin, hükümetin, İçişleri Bakanlığı'nın, Emniyet'in gözleri önünde ve bilgisi dâhilinde yapıldı. Başka olaylarda TOMA'yla, gazla müdahale eden polis, bu eylemin tabiri caizse kendi kontrolünde yapılmasına yol vermiştir, göz yummuştur, destek olmuştur. Bunların birçoğu cihadist suç örgütü aslında. Ama maalesef hükümet işine geldiği zaman Suriye'de desteklediği bazı cihadist örgütlerin Türkiye uzantılarına da bu şekilde destek veriyor. Dünkü gösteri de bunun bir yansıması bana göre."

'İktidarın eylemi'

Rusya'nın İstanbul Başkonsolosluğu önündeki protesto eyleminde Milli Türk Talebe Birliği'nin de yer aldığını kaydeden Özgündüz, "Bu yapının geçmişteki başı, bugün Meclis Başkanı İsmail Kahraman. Dolayısıyla geçmişteki başkanları bugün Meclis Başkanı olmuşsa, devlet olmuşsa bunun bugünkü versiyonları da bu tür eylemler yapıyor diye düşünüyorum. Bu eylem iktidarın bilgisi, onayı ve teşviki ile yapılmıştır. Sadece bilgisi dahilinde değil, bence iktidarın içinden birileri bu olayı organize etmiştir. Eminim ki oraya katılanların büyük bir kısmının AKP ile organik bağı vardır. Dolayısıyla bu, iktidarın eylemidir aslında bana göre" diye konuştu Özgündüz, iktidarın bir taraftan Rusya'ya dostluk mesajı verirken böyle bir eylemin desteklenmesinin çelişkiler barındırdığını ifade ederek "Rusya'ya bir taraftan dostluk eli uzatılırken bir taraftan bu şekilde bir grup tarafından bu şekilde bir eylemle tabiri caizse Rusya'ya aba altından sopa göstermek aptalca bir davranıştır" dedi.

'Resmi mercilerin izni olmaksızın protesto gerçekleşmez'

Türkiye'de, Türk-Rus ilişkileri üzerinde çalışan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir kaynak da Halep'le ilgili İstanbul'da Rusya karşıtı protestoların organizatörlerinin Özgür-Der, Mazlum-Der ve Suriye Özgür Ordusu (ÖSO) sempatizanları olduğunu doğrulayarak, bu grupların, resmi mercilerin izni olmaksızın söz konusu protestoyu gerçekleştiremeyeceğini doğruladı. Halep'in Türkiye için hassas bir konu olduğu değerlendirmesini yapan yetkili, iç ve dış kamuoyu için, Suriye'nin Halep operasyonunun Türk halkında rahatsızlık yarattığı mesajının bu protesto sayesinde verilmiş olduğunu savundu.

İstanbul Emniyeti: Basın açıklaması için izin alınmasına gerek yok

Sputnik'in ulaştığı İstanbul Emniyet Müdürlüğü Toplumsal Olaylar Büro Amirliği yetkilileri, Rusya'nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde basın açıklaması yapıldığını, basın açıklaması için de bir izin alınması gerekmediğini, vatandaşların istedikleri yerde basın açıklaması yapmakta özgür olduklarını söyledi. Yetkililer, olağanüstü halde de basın açıklaması için izin alınması gerekmediğini ifade ederken basın açıklaması yapılan yerde gerekli güvenlik önlemlerini aldıklarını belirtti.

‘Bu gruplar kendilerini Suriye'de savaşın tarafı olarak görüyorlar'

Hatay'da cihatçı örgütlenmeler üzerine üç ayrı rapor hazırlanması çalışmalarında yer alan Ali Ergin Demirhan da Rusya protestolarına katılan grupları değerlendirirken "Savaşı takip ederken Suriye savaşındaki cihatçı gruplara desteğin farklı kanallardan ilerlemediğini görüyoruz. İnsani destek maskesi altında çok ciddi bir silah gönderildiğini, orada insani durumdan çok askeri duruma endeksli bir propaganda faaliyeti yürüdüğünü görüyoruz. Bu söz konusu gruplar da daha önceki katliamlardaki tutumlarına baktığımızda her ne kadar kendilerini insan hakları yüzüyle göstermeye çalışsalar da aslında gayet mezhepçi, oradaki insani durumun ötesinde cihatçıların destek kampanyasını yürütme şeklinde bir faaliyetleri oluyordu" dedi.

‘Tepkilerini iktidara yöneltemedikleri için Rusya'ya yöneltiyorlar'

Bu grupların hem iktidara çok yakın olduğunu, hem de Suriye savaşındaki cihatçı gruplarla organik bir bağı olduğunu kaydeden Demirhan, şöyle konuştu: "Ben örgüt örgüt değerlendirmeyeyim, o benim işim değil ama bu protestoları gerçekleştirenlerin Suriye'deki savaşı bizzat sahiplendiğini, uluslararası insani duyarlılığın ötesinde kendilerini bizzat savaşın tarafı olarak gördüklerini biliyoruz. Bu gruplar, halklar arası dayanışma duygusuna değil fetihçi anlayışa sahiptir. Halep'te de travmatik bir durumla karşı karşıya kaldılar. AKP iktidarı uzun süre fetihçi bir söylemle, ‘Halep'i alacağız', ‘Emevi Camii'nde namaz kılacağız' gibi söylemlerle bu grupların Suriye'de İslami bir yönetim kurulması ve cihadın uluslararasılaşması gibi beklentilerine hitap ediyordu ve bu gruplar iktidarın sağladığı olanaklarla özellikle Gaziantep, Hatay gibi sınır kentlerinden Suriye'ye geçiş şansı buldular. İktidarın verdiği maddi ve güvenlik olanaklarıyla bu işe entegre oldular. Ama şimdi Türkiye-Rusya anlaşmasının ardından iktidarın aslında oradaki projeden vazgeçtiği ve kendilerince oradaki ‘devrimlerinin' yalnız bırakıldığını görüyorlar. Bu travmayı atlatmak için bir şey yapmaları lazım; orada iktidarı eleştiremedikleri yerde tepkilerini Rusya'ya yönlendiriyorlar. Ama cihatçıların Halep'ten çıkmasını isteyen AKP'nin kendisi. Aslında yaptıkları, kendi suçluluk duygularını bastırmak."

Türk-Rus Toplumsal Forumu Eş Başkanı AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Berat Çonkar ise Rusya'nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde yapılan Halep protestosunu ‘insani bir duyarlılık' olarak değerlendirdi. Çonkar, "Burada Rusya'nın rejim üzerindeki etkisi ve yönlendirme gücü bilindiği için Türk halkı bence doğru adrese tepkilerini gösteriyor. Burada Rusya'dan beklentimiz aynen Türkiye'nin göstermiş olduğu insani hassasiyeti Rusya'nın da göstermesidir. Bunu kamuoyunun haklı tepkisi olarak okumak lazım" diye konuştu. Çonkar, bu protestoların Türk-Rus ilişkilerine olumsuz yansıması olmayacağını savunarak "İlişkilere olumsuz yansımasından ziyade olumlu yansıyacağını düşünüyorum. Ben ne diyorum; Türk halkı ve Rus halkı ortak değerler üzerinde yakınlaştıkça hem bölge rahatlayacak, hem Rusya rahatlayacak hem Türkiye rahatlayacak. Ben tam aksine bu yakınlaşmanın, insani duyarlılıklarda bir yakınsamanın Türkiye ve Rusya'yı daha da yaklaştıracağını ve çok daha sağlam bağlarla birbirine bağlayacağını düşünüyorum. Bence böyle okunması gerekir" dedi.

Rus Diplomat: İstanbul Başkonsoloğu'nda güvenlik önlemleri artırıldı

Rusya'nın İstanbul Başkonsolosluğu Basın Ataşesi Sergey Losev, Suriye'de durum nedeniyle konsolosluk çevresinde güvenlik önlemlerinin artırıldığını söyledi. Rus diplomat şu bilgileri verdi: "Halep'te durumla ilgili dün gece konsolosluk önünde birkaç Rusya karşıtı protesto gösterisi yapıldı. Kimler tarafından yapıldığı ve organizatörler konusunda bir bilgim yok.

Rus diplomat sözlerine şöyle devam etti: "Bugün hiç bir protesto gösterisi olmadı. Polis ek güvenlik önlemleri alıyor. Bölgeye özel teknik araçlar getirildi. Polis güvenlik önlemlerini artırıyor." (SPUTNİK)

Etiketler: Taksim, islamcılar, Eylem, halep

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler