Taksim Meydanı’na ‘8 Mart’ ablukası

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında Feminist Gece Yürüyüşü'nün yapılacağı Taksim bariyerlerle çevrildi, Taksim çevresindeki metrolar kapatıldı.

Taksim Meydanı’na ‘8 Mart’ ablukası

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu geçen günlerde yaptığı açıklamada, “İstiklal Caddesi’nde böyle bir şey yapmıyoruz, ülkelerin buna hakları var. Yenikapı’dan Kadıköy’e her yerde yapabilirsiniz. Bir tek İstiklal Caddesi bundan muaf tutuluyor” demişti.

Bu açıklamanın hemen ardından bariyerlerini kapıp doğruca Taksim Meydanı’nı abluka altına alan İstanbul Emniyet Müdürlüğü, 18 yıldır bütün coşkusuyla devam eden Feminist Gece Yürüyüşü’nü bu sene de engellemeye çalışacak.  Ayrıca Taksim Metrosu, Şişhane Metrosunun İstiklal ve 6. Cadde çıkışları ve Taksim – Kabataş füniküler hattı da bugün kapalı olacak.

Kadınlar ise bu sene İstanbul’da 18'incisi düzenlenecek Feminist Gece Yürüyüşü için, saat 19.00'da Beyoğlu’nda bulunan Fransız Kültür Merkezi önünde bir araya gelerek taleplerini dile getirecek.

İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü de 8 Mart etkinlikleri kapsamında Beyoğlu ilçesinde saat 15.00’den tedbirlerin bitimine kadar trafiğe kapatılacak yolları duyurdu.

Trafiğe kapatılacak yollar şöyle: Taksim Meydanı (Büfeler Önü)-İstiklal Caddesine bağlanan yol, Refik Saydam Caddesi'nden Asmalı Mescit Caddesi'ne giriş-çıkış, Ensiz Sokak-İlk Belediye Caddesi kesişimi, Balo Sokak-Turnacıbaşı Caddesi kesişimi, Sadri Alışık Sokak-Atıf Yılmaz Caddesi, Yeni Çarşı Caddesi, Kumbaracı Yokuşu, Turnacıbaşı Caddesi, Meşelik Sokak ve Sadri Alışık Sokak'tan İstiklal Caddesi'ne gidiş istikameti, Yeni Çarşı Caddesi-İstiklal Caddesi kesişimi Taksim Tünel girişi İstiklal Caddesi istikameti."

 

Alternatif güzergâhlar ise Gümüşsuyu Caddesi, Tarlabaşı Bulvarı, Refik Saydam Caddesi, Sıraselviler Caddesi olarak belirlendi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler