Tahrip olan okulları yıkıldı, sağlam kalanlar karakola dönüştürüldü

Yüksekova’da, 2016 yılında sokağa çıkma yasakları dönemi ve sonrasında yıkılan 11 okulun yanı sıra birçok okul da karakola dönüştürüldü. Okulların yeniden inşası için ayrılan 50 milyon TL'lik bütçenin nereye harcandığı ise meçhul.

Tahrip olan okulları yıkıldı, sağlam kalanlar karakola dönüştürüldü

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, 2016 yılında ilan edilen sokağa çıkma yasakları döneminde yaşanan çatışmalar sırasında birçok ev, işyeri ile birlikte 11 okul yıkılıp, tahrip oldu. Özellikle Cumhuriyet ve Güngör mahallelerinde bulunan Vali Gürbüz Erdoğan Ortaokulu, Halit Okay Ortaokulu, Cumhuriyet İlkokulu, Uğur Sıtkı İlköğretim Okulu ile Atatürk Lisesi haftalarca süren çatışmalarda isabet eden obüs, havan ve top atışları nedeniyle kullanılmaz hale gelmişti.

Yetkililerce yapılan incelemeler sonucunda eğitim verilmesine uygun olmaması dolayısıyla "ağır hasarlı" raporu verilen bu okullar, bir bir yıkıldı.

Bu okulların yanı sıra herhangi bir çatışma yaşanmamasına rağmen diğer mahallelerdeki kimi okullar da “güvenlik” gerekçesiyle yıkıldı. Hasarsız bu okul binaları için yıkım kararı verilmesi, eğitimi aksatması nedeniyle tepkilere yol açmıştı. 

İlçede yıkılmaktan kurtulan birçok okul ise, karakola dönüştürüldü. Bunlardan biri olan Orman Mahallesi'nde bulunan Gazi İlköğretim Okulu, Özel Harekat timlerine tahsis edildi. Çevresinde zaten iki karakol binası bulunmasına rağmen okulun da karakola çevrilmesi nedeniyle öğrenciler evlerinden oldukça bulunan diğer okullara gitmek zorunda bırakıldı. 

7 bin 500 dolayında öğrencinin eğitim gördüğü bu okulların yıkılıp, boşaltılması kentteki diğer okullarda yığılmaya yol açtı. Öyle ki eğitimin sürdüğü okullarda, mevcudun iki katına çıkılması nedeniyle öğrenciler sınıflarda oturacak yer bulmakta bile zorlanır halde.

Halbuki 17 Mayıs 2016 tarihinde Hakkari İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından tahrip olan okulların yeniden inşa edileceği sözü verilmişti. Ancak verilen bu söz, üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen tutulmadı.

Yıkılıp tahrip olan okulların yeniden inşası için ayrıldığı duyurulan 50 milyon TL’lik bütçenin akıbeti ise bilinmiyor.  

Mezopotamya Ajansı

Etiketler: yüksekova, Okul, karakol

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler