Tahir Elçi için Taksim’de yürüyüş: ‘O bir köprüydü, köprümüzü yıktılar’

Tahir Elçi, katledilmesinin ikinci yıldönümünde hukukçular ve insan hakları savunucuları tarafından Taksim’den Galatasaray’a yapılan bir yürüyüşle anıldı. Baro başkanları, Elçi soruşturmasında iki yıldır ilerleme kaydedilememesine tepki gösterdi.

Tahir Elçi için Taksim’de yürüyüş: ‘O bir köprüydü, köprümüzü yıktılar’

Sur’daki Dört Ayaklı Minare’de açıklama yaptığı sırada katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, yaşamını yitirmesinin ikinci yıldönümünde hukukçular ve insan hakları savunucuları tarafından Taksim’den Galatasaray Meydanı’na bir yürüyüş yapılarak anıldı.

Fransız Kültür Merkezi önünde bir araya gelen hukukçular ve insan hakları savunucuları, Tahir Elçi’nin fotoğrafı ile “Em te ji bîr nakin; Seni unutmayacağız – ‘İnsanlığın bu ortak mekanında silah, çatışma, operasyon istemiyoruz'” yazılı pankart ile yürüyüşe geçti.

Yürüyüşe Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen, İstanbul Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu, Artvin Baro Başkanı Ali Uğur Çağal, Sakarya Baro Başkanı Zafer Kazan, HDP milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu ve Garo Paylan, CHP Milletvekili Mahmut Tanal, Halkın Hukuk Bürosu ve Özgürlükçü Hukukçular Platformu üyeleri katıldı.

‘Elçi sahibi halen bulunamayan bir kurşuna kurban gitti’

Galatasaray Meydanı’na gelinmesinin ardından başlayan açıklamada Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen konuştu. İki yıl geçmesine karşın Elçi soruşturmasında bir ilerleme olmadığını söyleyen Özmen, “Ne yazık ki Tahir Elçi henüz sahibi bulunamayan bir kör kurşuna kurban gitti. Üzerinden tam iki yıl geçti ama henüz failleri bulunamadı. Devletin en üst kademesinden, kamuoyunun tamamına, ailesine, sevenlerine bu cinayetin aydınlatılacağına dair söz verildi. Tahir Elçi’yi katlettiğinden şüphelenilen bir kimse dahi yok. Faillerin bulunmasına yönelik gerekli işlemler yapılmıyor” dedi.

İstanbul Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu ise Elçi’nin sıradan bir baro başkanı olmadığını, barış mücadelesi adına örnek bir kişiliği olduğunu, öte yandan çok iyi bir hukukçu olduğunu ifade etti. “Yaşadığımız dönemlerde çok ihtiyacımız olan bu önemli kişi insanlık için çok büyük bir kayıp oldu” diyen Durakoğlu, soruşturmanın akamete uğramasını protesto ettiklerini belirtti.

Artvin Baro Başkanı Ali Uğur Çağal da “Tahir Elçi sadece hukukçu değil barış elçisiydi. İnsanlıktan yana olan bir meslektaşımızdı. Elçi’yi özlemle anıyorum” derken, Sakarya Baro Başkanı Zafer Kazan da “Dostluk ve birlik ruhu için bir aradayız. Ölümünde bile bizi birleştirdi. Soyismi gibi bir elçiydi, köprüydü bizim için, köprümüzü yıktılar” dedi.

Açıklamanın ardından Cumartesi Anneleri’nin eylemine geçildi.

(Sendika.Org)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler