Tahir Elçi cinayetinin aydınlatılması için verilen önerge reddedildi

HDP, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi cinayetinin aydınlatılması için soru önergesi verdi.

Tahir Elçi cinayetinin aydınlatılması için verilen önerge reddedildi

HDP, 28 Kasım 2015 tarihinde Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan tarihi Dört Ayaklı Minare önünde katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi cinayetinin tüm boyutlarıyla araştırılması ve sorumlularının ortaya çıkarılması amacıyla Meclis araştırması istedi.

Genel Kurul’a sunulan önerge üzerine HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, söz aldı.

Beştaş, Elçi’nin ölümünün üzerinden dört yıl geçtiğini ancak bu süre zarfında failinin bulunmadığını belirterek, “Tahir Elçi, vurulmadan dakikalar önce ‘Biz, bu tarihî bölgede, birçok medeniyete beşiklik etmiş, ev sahipliği yapmış bu kadim bölgede, insanlığın bu ortak mekânında silah, çatışma, operasyon istemiyoruz.’ dedikten sonra katledildi. Evet, dört yıl değil, aslında dört saatte bu cinayet aydınlatılabilir çünkü kameralar var, bütün basın mensupları orada ve veriler, şu anda bile istense dört saatte bulunabilir” dedi.

‘TAHİR ELÇİ HEDEF GÖSTERİLDİ’

Beştaş, Elçi’nin önceden hedef gösterildiğine dikkat çekerek, dönemin hükümet yetkililerinin olayın aydınlatılacağı yönünde verdiği sözleri hatırlattı. Beştaş,  “Yüzlerce, binlerce yıldır hukukçular terör kavramını reddederler ama terör kavramı üzerinden bir linç kampanyası yapıldı. Ama ne oldu soruşturmada şuana kadar. En son İngiltere merkezli bir uzman kuruluşa bir rapor hazırlatıldı geçen yıl, daha bir yılı dolmadı ve o raporda bütün ayrıntılar tetkik edilerek Tahir Elçi'yi vuran kurşunun 3 polis memurundan birine ait olduğu söylendi yani aslında şüphelileri aydınlattı. Henüz sanık değiller, sanığı bırakın şüpheli bile değiller fakat bir yıldır o dilekçe dosyada ve daha o polis memurlarının şüpheli sıfatıyla ifadeleri alınmadı” şeklinde konuştu.

'Komisyon kuralım birlikte araştıralım'

Elçi cinayetini yargının ortaya çıkarmadığını dile getiren Beştaş, “Eğer bir ülkede bir cinayet işlenmişse ve bu bir baro başkanıysa, bu daha önce hedef gösterilip linç edilmişse, Hrant Dink ve yüzlercesi gibi sonra da hayatından olmuşsa ve fail bulunmuyorsa fail devlettir, fail korunuyordur, fail açıklanmıyordur. Bunun başka hiçbir izahı yok. Lütfen, Tahir Elçi'nin katillerinin korunmasına izin vermeyelim. Bu araştırma önergesiyle araştırma komisyonu kuralım ve olay yerine hep birlikte gidelim. Orayı araştıralım, o 4 ayaklı minaredeki açıları birlikte tespit edelim” dedi.

HDP’nin önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi. (MA) 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler