Tacize uğrayan araştırma görevlisi tehdit ediliyor

Karantinada kaldığı KYK yurdunda tacize uğrayan ODTÜ Araştırma Görevlisi Ayşegül Aksoy, kendisine psikolojik şiddette bulunduğu için şikayetçi olduğu erkeklerin tehditlerine maruz kalıyor.

Tacize uğrayan araştırma görevlisi tehdit ediliyor

 

Kredi Yurtlar Kurumu’na (KYK) ait Bursa’daki Emirsultan Erkek Öğrenci Yurdu’nda karantinaya alınan Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Beden Eğitimi ve Spor Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olan Ayşegül Aksoy, kendisini taciz eden kişinin odasının değiştirildiği sırada koridora çıkarak üzerinde psikolojik baskı oluşturdukları için haklarında şikayetçi olduğu diğer üç odada kalan erkekler tarafından sözlü taciz ve tehditlere maruz kalmaya devam ettiğini anlattı.

 

'Tespit ettiğin kişileri mimleyeceksin' 

Kendisine taciz eden kişinin odasının değiştirildiği günden bu yana diğer odalarda kalan 3 erkeğin koridorda dolaşarak kendisini hedef alan söylemlerde bulunduğunu ifade eden Aksoy, polise şikayet etmek için ses kaydı tuttuğunu söyledi. Ses kaydında koridorda dolaşan erkekler kendi aralarında, “Bunları yurt dışında bırakmalı. Daha Türkçe konuşamıyor.10 sene 20 senedir orada resti çekmiş Türkiye’ye gitmiş sıkışınca köpek gibi yalvar yalvar Türkiye’ye gelmiş. Bunları almayacaksın. Buraya gelirken anlaşma yaptı. Siz imza atmadınız mı kabul etti eşek gibi. E sen buraya gelip ne sorun çıkarıyorsun. Adam gibi yat. Bunları tespit edip, mimleyeceksiniz ve İçişleri Bakanlığı’na ‘bunlar Türkiye’yi karalama politikasını uyguluyor’ diyeceksin. Biri çıksın bakalım hükümetin kötülesin kafasını gözünü patlatırım” şeklinde konuşuyor.  

 

‘Baroyu, Şömin’i, 155’i aradım ama…’

Tedirgin olduğu için önce yurt müdürünü ardından barodan avukatları, polisi ve Bursa Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi’ni (ŞÖMİN) aradığını belirten Aksoy, müdüre ulaşamayınca Bursa Barosu’ndan iletişim halinde olduğu avukatın 155’i arayarak kayıt oluşturması gerektiğini söylemesi üzerine 155’i aradığını, tehdit edildiğini ve 6284 sayılı kanunu uygulamalarını istediğini belirti. Aksoy polisin kendisine sorduğu ilk sorunun, “Neden sizi tehdit ediyorlar siz terörist misiniz?” olduğunu söyledi.

Ardından konuyu tam olarak anlattıktan sonra polisin yurda bir ekip yönlendireceğini söylediğini kaydeden Aksoy, devamında yaşadıklarını şöyle anlattı: “Ama buradaki görevli olan polis geçiştiriyor. Bunun üzerine ŞÖMİN’den birisiyle görüştüm. Telefonu açan kişi bana beni başka bir izolasyon merkezine alma teklifinde bulundu. Beni tehdit eden kişilerin odasının değiştirilmesi pandemi kuralları açısından risk oluşturuyormuş. Ben de ‘bunca hakarete tehdide maruz kalıyorum onlar mı korunuyor ben mi korunacağım benim odamın değiştirilmesi risk oluşturmuyor mu?’ Diye sordum. Bunun üzerine benimle görüşen kadın sözümü keserek ‘ben kanunu senden daha iyi biliyorum o zaman polisle görüşürsün derdini ona anlatırsın’ dedi.”

 

Polis: Katlara çıkmamız yasak

Yurtta bulunan görevli polise ayrıca koridorda dolaşan kişilerin Hıvzıssıha Kanunu kurallarına uymadıklarını, bu konuda neden işlem yapmadıklarını da sorduğunu dile getiren Aksoy, polisin kendisine “Benim katta onların koridora çıktığını görmem lazım ama katlara çıkmamız yasak. Yurt kat görevlilerinin görüp tutanak tutması lazım” dediğini söyledi. Bunun üzerine yurt kat görevlisini çağıran Aksoy, koridorda dolaşarak kendisini rahatsız eden kişiler hakkında tutanak tutturdu.

Yaşananları sormak için ulaşmaya çalıştığımız yurt müdürü Fatih Polat’a ise telefonlarımıza cevap vermediğinden Whattsapp üzerinden ulaşmaya çalıştık. Whatsapptan sorularımıza önce “Emniyetin haberi var” diye yanıt veren Polat ardından mesajı sildi.

(MA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler