SYKP:Dört kardeşin ölüm nedeni intihar değil, cinayettir; katil sermaye düzeni ve AKP iktidarıdır

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Merkez Yürütme Kurulu, Fatih'te 4 kardeşin siyanür içerek hayatlarına son verilmesiyle ilgili bir açıklama yayınladı.

SYKP:Dört kardeşin ölüm nedeni intihar değil, cinayettir; katil sermaye düzeni ve AKP iktidarıdır

SiyasiHaber

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Merkez Yürütme Kurulu, Fatih'te 4 kardeşin siyanür içerek hayatlarına son vermesiyle ilgili bir açıklama yayımladı. Açıklamada ''Dört kardeşin ölümünün nedeni resmi makamlar tarafından açıklandığı gibi 'intihar' değil, bir avuç sermayedarın daha da palazlanması için onları ve milyonlarca emekçiyi işsizliğe, yoksulluğa, sefalete mahkum eden sermaye düzenidir'' ifadeleri yer aldı.

Açıklamanın tamamı şöyle:

Dört kardeşin ölüm nedenleri intihar değil, cinayettir; katil sermaye düzeni ve AKP iktidarıdır

Dün akşam saatlerinde İstanbul, Fatih’te bir evde dört kardeş canına kıydı. Kardeşler birlikte siyanür içerek umutlarının tükendiğini, böyle bir düzende daha fazla yaşayamayacaklarını ilan ettiler.

Ölen dört kardeş birlikte yaşıyordu. Kardeşlerden Cüneyt Yetişkin 48, Oya Yetişkin 54, Yaşar Yetişkin 56, Kamuran Yetişkin 60 yaşındaydı. Biri müzik öğretmeni, biri kurye olarak çalışıyordu; diğer ikisi işsizdi. Aile büyük ölçüde müzik öğretmeni Oya Yetişkin’in maaşıyla geçiniyordu. O maaşa ise borçları nedeniyle yakın zamanda haciz konmuştu. Dört kardeş ağır bir yoksulluk çekiyordu. Belli ki dört kardeş bu sefalet içinde yaşamaya daha fazla dayanamamış, çaresiz kalmış ve yardımlarla yaşamayı da onurlarına yediremeyip canlarına kıymıştı.

Dört kardeşin ölümünün nedeni resmi makamlar tarafından açıklandığı gibi “intihar” değil, bir avuç sermayedarın daha da palazlanması için onları ve milyonlarca emekçiyi işsizliğe, yoksulluğa, sefalete mahkum eden sermaye düzenidir.

Dört kardeşin ölümü, gerçekte son 17 yıldır iktidarda olan AKP’nin artık ülkeyi tek başına yöneten Tayyip Erdoğan’ın parababalarının kasalarını doldurmak uğruna halkı en ağır yoksulluğa sürükleyen ve sadakaya muhtaç hale getiren ekonomi politikalarının doğrudan bir sonucudur.

Kendi canlarına kıymaya yönlendirilen dört kardeş, bu sömürü, eşitsizlik ve adaletsizlik düzeninin ne ilk kurbanlarıdır, ne de son… İşsizlikten, çocuğuna ekmek götürememekten, ana-baba ve kardeşlerine bakamamaktan dolayı kendisini aşağılanmış hisseden, çay ve otobüs bileti parası bulamadığı için sokağa çıkamayan milyonlarca işçi ve emekçi aynı duygular içindedir. Geleceğe umudunu yitiren, yoksulluğundan utanç duyan binlerce işçi, atanamayan öğretmen, kamu emekçisi aynı duygularla intihara sürüklendi.

Ve bu düzen daha çok cana kıyacak. Ta ki işçi ve emekçiler, ezilenler, yoksullar yaşadıkları sefaletin nedeninin kendi “beceriksizlikleri, şanssızlıkları” değil, onların sırtından para kazanan ve iktidarlarını sürdüren egemenlerin düzeni olduğunu kavrayıp, onları alaşağı edip kendi dünyalarını kurmaya karar verene kadar…

Dört kardeşin ölümü, AKP/Saray iktidarının ve sermaye düzeninin aynasıdır.

Yoksulluktan canına kıyan dört kardeşin sorumluluğu AKP/Saray iktidarının omuzlarındadır.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi 

Merkez Yürütme Kurulu

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler