SYKP’den Samandağ Eğitim-Sen’e eleştiri

SYKP’den Samandağ Eğitim-Sen’e eleştiri

SYKP Samandağ İlçe Örgütü Eş Başkanı Yusuf Kimyon, bir basın açıklaması yaparak Eğitim-Sen Samandağ şubesinin partilerine yönelik söylemlerine yanıt verdi.

Haber Merkezi-Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Samandağ İlçe Örgütü Eş Başkanı Yusuf Kimyon, bir basın açıklaması yaparak Samandağ Eğitim-Sen Şubesi’nin kendilerini hedef tahtasına koyduğunu belirtti. Samandağ şubesinin kimi temsil ettiğini soran Kimyon, CHP’yi eleştirmeyen sendika yönetiminin, konu ÖDP veya SYKP olunca ‘mangalda kül bırakmadığını’ ifade etti.

Basın açıklamasının tam metni ise şöyle:

Samandağ Eğitim Sen yönetimi tıpkı sistemin yaptığı gibi SYKP’yi hedef tahtasına koymuştur. Anlamak istediğimiz konu Eğitim-Sen sendika mı, siyasi parti mi? CHP’yi mi temsil ediyor? Samandağ Eğitim-Sen’in SYKP’ye olan düşmanlığı SYKP’nin geçmişten bugüne sol değerlere sahip olması ve sahip çıkması mı? SYKP Samandağ’da radar üssüne, tezkereye, emperyalist müdahaleye hayır mitinglerini gerçekleştirirken sendika yöneticilerinin esamesi okunmuyordu. Yaşam alanlarımızı talan etmeye çalışan enerji şirketlerine karşı mücadelede SYKP’ lileri görürsünüz. Baz istasyonlarının kurulmaya çalışıldığı her yerde buna karşı çıkan SYKP’lileri görürsünüz. Genel siyasette de sistemin hedefinde SYKP’yi görürsünüz. SYKP Eş Genel Başkanı Tuncay Yılmaz hiç alakalı olmadığı bir örgütle ilgili yargılanmış, 9 yıla mahkûm edilmiş ve sürgüne düşmüştür. SYKP yöneticileri ve üyeleri gerçekleştirdiği düzen karşıtı eylemliliklerle ilgili sürekli yargı süreçleriyle karşı karşıyadır. Ama şunu biliniz ki, ne sistemin kolluk kuvvetleri ve yargı mekanizmaları, ne de sizin mücadelemizi karalamaya yok saymaya çalışan provokatif söylemleriniz bizi mücadelemizden alıkoyamaz.

Farklı amacı olmayan ve normal zekaya sahip herkesin anlayabileceği şeyleri tekrar edelim. Samandağ Yerel Çalışma Platformu bizimde içinde bulunduğumuz değişik sol sosyalist birey ve yapılar ile bağımsız bireylerin bir araya gelerek oluşturduğu bir platformdur. Sol adına umut taşıyanların umutlarını yeşertecek kadar büyük bir başarıya imza atarak belediye seçimlerini kazanmıştır. Böylece belediyeyi rantiyeci zihniyetlerden ve onların dostlarından kurtarmıştır. Başka bir yazıya konu olacak yapılanların bir kaçını sıralamak gerekirse, öncelikle ve en önemlisi belediye binası ve işleyişi kurum vasfından uzaktı. Belediye’ye kurum vasfı kazandırıldı. Otomasyona geçilerek şeffaf, sorgulanabilir yönetim anlayışı getirildi. Düzenli halk toplantıları yapılarak belediye ile halk arasındaki mesafe kaldırıldı. Yıllarca ihmal edilmiş temel belediyecilik hizmetleri (çöp, temizlik, su, sivrisinek, yollar vb.) gerçekleştirildi. Kanalizasyon arıtma tesisi yapıldı. 6 bin tonluk su havuzu yapıldı. Neredeyse parkelenmemiş ana cadde kalmadı. Bütün bunlar halkın açık desteği ile gerçekleştirildi. Yapılan bu hizmetlerden dünde bugünde rahatsız olanlar bulunmaktadır. Örneğin Eğitim Sen Samandağ Şube Başkanı’nın evinin önü, yolda kalan alanlarını terk etmediklerinden parkelenememiştir. (isteyenler gidip görebilir) Yolun yarısı parkelenmiş, diğer yarısı engellemeleri yüzünden parkelenememiştir.

Gelelim yeni döneme; 2014 yerel seçimlerinde Belediye başkanı Mithat Nehir ve bir kısım platform bileşeni CHP’ye katılmıştır. Bunun üzerine SYKP yerel seçimlerde HDP adayı Seyfi Altın’ı desteklemiştir. Bütün bunlara rağmen SYKP neden hedef gösterilmektedir.

Ezber bozan kaymakamla sıkı fıkı sendikacılık yapan, “dostumuz” diye tanımladıkları CHP milletvekiliyle sola yön vermeye çalışan (!) sendika yönetiminin rahatsızlığının farkındayız. Derin ilişkileriniz SYKP’yi yıpratmaya yetmez. Çünkü SYKP Samandağ’la özdeşleşmiştir.

İftira Eğitim-Sen yönetimine yakışmıyor. Birinci iftira halktan para toplandı iddiasıdır. Parke çalışmalarına halkın gönüllü katkıları olmuştur. Bu da belediye halk bütünleşmesinin bir sonucudur. Bunu çekemeyenler farklı anlamlar yükleme gayreti içine girdiler.

Kamuoyu önünde deklere ediyoruz: Belediye personeli ya da yöneticilerinin halktan yol parkelenmesi için para topladıklarını ispatlarsanız siyaseti bırakalım, ispatlayamazsanız bunun ne demek olduğunu halkımız biliyor.

Yakışıksız cebe indirmek terimini de size aynen iade ediyoruz. Bu konuda bildiğiniz bir şey varsa savcılarla paylaşmanızı, yoksa iftirayı meslek haline getirmemenizi öneriyoruz.

Bugüne kadar gelmiş geçmiş hiçbir CHP yönetimini eleştiremeyen bu sendika yöneticileri, söz konusu ÖDP ya da SYKP olunca mangalda kül bırakmıyor. Hatta CHP’nin direk sorumlu olduğu bir konuda bile, CHP yerine SYKP’ ye saldırıyor. Belediyenin parsel satışları ile ilgili eleştiri yöneltilmesi gereken iki kurum bulunmaktadır. Birincisi belediye yönetimi, ikincisi CHP ve dostunuz CHP milletvekili Refik Eryılmaz’dır. Hal böyleyken satışları bahane ederek ÖDP ve SYKP’ ye saldırmak ancak başka bir amaca tekabül eder. Çok derin amaç ve bağlantılara…

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler