SYKP: Sudan halk hareketini selamlıyoruz

SYKP bir basın açıklaması yayımlayarak Sudan’daki halk hareketine desteğini ve dayanışmasını açıkladı ve Sudan Komünist Partisi (SKP) ile tüm muhalif güçlere yönelik katliam ve baskıları kınadı.

SYKP: Sudan halk hareketini selamlıyoruz

SiyasiHaber

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Merkez Yürütme Kurulu yaptığı basın açıklamasıyla Sudan’daki halk hareketini desteklediğini ve Sudan Komünist Partisi ile dayanışma içinde olduğunu belirtti.

Açıklamada, “Sudan’ın bütününe yayılan halk direnişinin, ‘El Beşir istifa etsin, demokratik seçim yapılsın’ haklı ve meşru talebini SYKP olarak desteklerken, protesto sırasında direnişçilerin güvenlik güçlerince katledilmesini lanetliyor ve şiddetle kınıyoruz” denildi.

SYKP’nin açıklamasında, SKP Genel Sekreteri Muhammed Muhtar El Hatib ile Merkez Komite üyeleri ve parti üyeleri başta olmak üzere tutuklanan tüm muhaliflerin serbest bırakılması istendi.

SYKP Merkez Yürütme Kurulu’nun açıklamasının tamamı şöyle:

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) olarak, Sudan’da Ömer El Beşir’in 30 yıllık yönetimi boyunca Sudan halkına karşı uyguladığı baskı, zulüm ve anti demokratik politikaları yakından izlemekteyiz. Sudan halkının son iki aydan buyana sokaklara inerek El Beşir yönetimine karşı giriştiği protesto hareketlerini var gücümüzle desteklediğimizi ilan ediyoruz.

Bugüne kadar El Beşir’in kendisi ve yönetiminin bekası gerekçesiyle güvenlik güçlerince yüzlerce protestocu sokaklarda infaz edilirken, binlercesinin de tutuklandığı biliniyor.

Sudan Komünist Partisi’nin (SKP) Genel Sekreteri Muhammed Muhtar El Hatib, Merkez Komitesi üyeleri, parti üyeleri ve diğer muhalefet parti ve güçlerinden de binlerce gösterici halen tutuklu ya da gözaltındadır. Sudan’ın bütününe yayılan halk direnişinin, “El Beşir istifa etsin, demokratik seçim yapılsın” haklı ve meşru talebini SYKP olarak desteklerken, protesto sırasında direnişçilerin güvenlik güçlerince katledilmesini lanetliyor ve şiddetle kınıyoruz. Aynı gerekçelerle, başta SKP Genel Sekreteri olmak üzere tutuklanan tüm muhaliflerin genel siyasi afla serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

Yaşasın Enternasyonal Dayanışma!

Sudan diktatörü döktüğü kanda boğulacaktır

Ömer El Beşir diktatörlüğü yıkılsın!

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler