SYKP Kocaeli: Suruç katliamıyla savaş senaryosunun fitili ateşlendi

"Bizler ne askeri darbenin ne de sivil darbenin tarafı olmayacağız. AKP ile kurulmak istenen faşizmin karşısında Uğur yoldaşımızın bıraktığı bayrakla özgürlük, eşitlik ve barış için direneceğiz."

SYKP Kocaeli: Suruç katliamıyla savaş senaryosunun fitili ateşlendi

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Kocaeli İl Temsilciliği 1 yıl önce, IŞİD saldırısı sonucu yıkılan Kobane’deki çocuklara yardım götürmek için yola çıkan ve 20 Temmuz günü Suruç’ta canlı bomba saldırısı sonucu yaşamını yitiren 33 kişiyi anmak için basın açıklaması düzenledi.  Açıklamaya;  SYKP İl Temsilcisi Erhan Sevim, İl Eş Sözcüsü Deniz Çamur, SYKP İl Yürütme Kurulu Üyesi Hüseyin Uğur katıldı. Basın açıklamasında tüm halklar Suruç Katliamı’nın hesabını sormaya çağırıldı. Ayrıca açıklamada ne askeri ne de sivil darbenin tarafı olmayacağız denildi

Basın açıklamasını okuyan Deniz Çamur şu ifadelere kullandı: “Yüzlerce genç 1 yıl önce Kobane’ye doğru yola çıktı. Gençlerin amacı IŞİD saldırısına direnerek yıkılan kente, Kobane’deki çocuklara oyuncak ulaştırmaktı. Yüzlerinde umut, ellerinde topladıkları oyuncaklarıyla Suruç ilçesinde mola verdiler. Yapılan basın açıklamasının sonunda gençlerin arasına giren IŞİD çetesi üyesi tarafından gerçekleştirilen bombalı saldırı sonucu 33 sosyalist hayatını kaybetti.

Gençler yola çıkmadan 1 hafta boyunca çeşitli yayın organlarında hedef gösterilmişlerdi. Üstelik bugün demokrasi havarisi kesilen AKP’ye yakınlığıyla bilinen medya organları tarafından.  20 Temmuz’dan itibaren Türkiye’de hayat farklı akmaya başladı. Çözüm süreci durdu, Kürt illeri adeta harabeye çevrildi, onlarca canlı bomba katliamı yaşandı. 20 Temmuz günü adeta hazırlanan bir savaş senaryosunun fitili ateşlendi.

Suruç katliamının 1’inci yılında tüm halklarımızın bilmesini isteriz ki bizler ne askeri darbenin ne de sivil darbenin tarafı olmayacağız. AKP ile kurulmak istenen faşizmin karşısında Uğur yoldaşımızın bıraktığı bayrakla özgürlük, eşitlik ve barış için direneceğiz. Suruç katliamının failleri açığa çıkarılmalı, dava dosyasında gizlilik kaldırılmalıdır. Tüm halklarımızı Suruç katliamının hesabını sormaya, emeğin özgürleşmesi, eşitlik ve barış için birlikte mücadeleye davet ediyoruz.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler