SYKP Hatay: Anadilimiz kültürel zenginliğimizdir, yasaklanamaz!

SYKP Hatay: “Antakya’da halklar yüzyıllardır birlikte, birbirlerinin diline, kültürüne saygı göstererek iç içe yaşamıştır. Bizler bütün baskılarınıza ve asimilasyon politikalarınıza rağmen dilimize, kültürümüze sahip çıkmaya ve onları yaşatmaya devam edeceğiz. Yasaklarınız sökmedi sökmeyecek!”

SYKP Hatay: Anadilimiz kültürel zenginliğimizdir, yasaklanamaz!

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Hatay İl Eş Başkanı Hülya Kavuk 21 Şubat Dünya Anadili Günü’ne ilişkin yaptığı açıklamada anadilinin her halkın varlığının temel taşlarından birini oluşturduğunu belirterek halkların kendi dillerini ve kültürlerini yaşatmanın bir zenginlik olduğunu vurguladı.

Kavuk, Hatay’ın Samandağ ilçesinde bugün yapılacak olan Arapça Anadili Etkinliğinin dün Valilik tarafından yasaklanmasını kınadıklarını ifade etti ve “Bu zihniyet 1980 darbesi sırasında “Meryem Meryem ti” şarkısını yasaklayan ve düğünlerimizi basan-dağıtan zihniyetin devamıdır” dedi.

SYKP Hatay İl Eş Başkanı Hülya Kavuk’un açıklamasının tamamı şöyle:

Bugün Uluslararası Anadili Günü… UNESCO 17 Kasım 1999’da 21 Şubat'ı Anadili Günü ilan etmiştir. Dünyada 8 bin civarında dil konuşulmakta ve bunların 6000'i yok olma tehlikesiylr ile yüz yüze. Dil bir halkın varlığının temel taşlarındandır. Dünya üzerinde bulunan bütün halkların kendi anadilini ve kültürlerini yaşatması evrensel bir zenginliktir. Ancak maalesef yüzyıllardır egemenlerin asimilasyon politikaları ve hâkim dil zorlaması halkların dil ve kültürlerini yok etmek üzerinden kurgulanıyor.

Bugün Samandağ’da yapılması planlanan Arapça Anadili Etkinliği Valilik tarafından “OHAL” gerekçesi ile yasaklanmıştır. Biz Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Hatay İl Örgütü olarak bu yasaklamayı kınıyoruz. Bu zihniyet 1980 darbesi sırasında “Meryem Meryem ti” şarkısını yasaklayan ve düğünlerimizi basan-dağıtan zihniyetin devamıdır.

Anadilimiz kültürel zenginliğimizdir!

Antakya’da halklar (Arap, Türk, Kürt, Çerkes, Ermeni, Roman, Yahudi) yüzyıllardır birlikte, birbirlerinin diline, kültürüne saygı göstererek iç içe yaşamıştır. Buradan siyasi iktidara sesleniyoruz: Bizler bütün baskılarınıza ve asimilasyon politikalarınıza rağmen dilimize, kültürümüze sahip çıkmaya ve onları yaşatmaya devam edeceğiz. Yasaklarınız sökmedi sökmeyecek!

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler